Ukraina po tygodniu. David Cameron w Kijowie

Zdjęcie wyróżniające: Biuro Prezydenta Ukrainy

Nowy minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i były premier tego kraju (w latach 2010-2016) swoją pierwszą wizytę na nowym stanowisku odbył do Kijowa. Jest to potężny sygnał, że mimo ostatnich tendencji, Ukraina pozostaje kwestią priorytetowa dla Wielkiej Brytanii i ogólnie świata zachodniego, o czym Cameron po raz kolejny bezpośrednio zapewnił Wołodymyra Zełenskiego i społeczeństwo ukraińskie.

Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przedstawił propozycję przystąpienia Ukrainy do sojuszu.

Art. 5 nie powinien mieć zastosowania do terytoriów okupowanych przez Rosję.

„Nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok i zaprosić Ukrainę do przyłączenia się do NATO. Potrzebujemy nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa, w której Ukraina będzie w samym sercu NATO” – powiedział Rasmussen.

Szefowa Ministerstwa Obrony Holandii pochwaliła pomysł „częściowego przystąpienia” Ukrainy do NATO

Kaisa Ollongren uważa pomysł byłego sekretarza NATO Andersa Fogha Rasmussena za kreatywny i zauważyła, że ​​jest to „nowy sposób myślenia”.

„Bardzo cieszę się z takich kreatywnych pomysłów. Zobaczmy” – powiedziała.

Norwegia przeznaczyła kolejne 84 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na pomoc humanitarną dla osób, które utraciły domy, a także na edukację, opiekę medyczną, wsparcie psychologiczne i ochronę ludności cywilnej.

UE nie będzie miała czasu dostarczyć Ukrainie obiecanego miliona pocisków do marca 2024 roku – przekazał szef niemieckiego ministerstwa obrony.

Boris Pistorius zauważył, że dziś wypadałoby zadać sobie pytanie, czy liczba miliona pocisków była kiedykolwiek realistyczna.

Wysoki przedstawiciel UE Josep Borrell powiedział, że na spotkaniu z ministrami obrony państw członkowskich zbadana zostanie sytuacja w zakresie produkcji amunicji dla wsparcia Ukrainy i sposobów zwiększenia dostaw.

UE zgodziła się na 12. pakiet sankcji wobec Rosji.

Nowy pakiet przewiduje wprowadzenie sankcji wobec ponad 120 osób fizycznych i prawnych za ich rolę w podważaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Są to przedstawiciele sektora wojskowego, obronnego i informatycznego Federacji Rosyjskiej, a także „inne ważne podmioty gospodarcze”.

Komisja Europejska proponuje także wprowadzenie nowych zakazów importu i eksportu, a także działań mających na celu wzmocnienie górnego pułapu cen ropy i przeciwdziałanie unikaniu sankcji Unii Europejskiej.

Z wizytą do Kijowa przybył nowy szef brytyjskiego MSZ, premier Wielkiej Brytanii w latach 2010-2016, David Cameron.

Wizyta miała miejsce 16 listopada. To była jego pierwsza wizyta robocza za granicą.

„Podczas pierwszych rozmów z prezydentem Zełenskim w mojej nowej roli wyjaśniłem, że Wielka Brytania i nasi partnerzy będą wspierać Ukrainę i jej obywateli tak długo, jak będzie to konieczne do osiągnięcia zwycięstwa” – powiedział.

Cameron zauważył, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy Ukrainie udało się odepchnąć Rosję na Morzu Czarnym i otworzyć ważne morskie szlaki handlowe dla ukraińskiej gospodarki i światowych dostaw żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *