Białoruś po tygodniu. Paszporty nowej Białorusi

Zdjęcie wyróżniające: Zjednoczony Gabinet Przejściowy

Przedstawiciele Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego na arenie międzynarodowej aktywnie omawiają wprowadzenie i uznanie paszportów nowej Białorusi. Ten krok, po pierwsze, byłby skutecznym rozwiązaniem dla milionów Białorusinów za granicą, ze względów bezpieczeństwa niemających możliwości powrotu do kraju w celu przedłużenia ważności paszportu. Po drugie, ten mechanizm stałby się znaczącym krokiem w pozbawieniu reżimu Łukaszenki atrybutów państwowości. Dlatego wprowadzenie tych dokumentów stałoby się w pewnym stopniu rewolucją na poziomie biurokracji międzynarodowej i bardzo pomogłoby tworzeniu wolnej Białorusi.

O tym i innych najważniejszych wiadomościach tygodnia w naszym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

W Mińsku odkryto prawdopodobną, nową rezydencję Łukaszenki.

Według niezależnej organizacji BELPOL obiekt jest wart ponad 14 mln dolarów. Wcześniej w budynku mieściła się siedziba „komisji lekarskiej”, a w 2018 roku państwowe media obiecywały, że zostanie tam otworzony multidyscyplinarny ośrodek kliniczny.

Rada Bezpieczeństwa Białorusi zaproponowała przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń z Polską.

Na razie Warszawa nie odpowiedziała na to oświadczenie, natomiast tę inicjatywę pochwalił poseł rosyjskiej Dumy Wiktor Wodolackij.

Działacze na rzecz praw człowieka uznali kolejnych 150 osób za więźniów politycznych i zażądali ich rehabilitacji.

Osoby te odbywają wyroki za udział w protestach, jednak z różnych powodów dotychczas nie zostały uznane za więźniów politycznych. Według Organizacji na Rzecz Praw Człowieka „Wiasna” skazani znajdujący się na liście sami złożyli wniosek o nadanie statusu i są już bezpieczni.

W Szwajcarii odbył się proces byłego żołnierza sił specjalnych, twierdzącego, że był zamieszany w zaginięcia przeciwników Łukaszenki w 1999 r.

Jurij Garawski stanie przed sądem kantonalnym w Sankt Gallen w związku z możliwym udziałem w porwaniu i morderstwie byłego ministra spraw wewnętrznych Białorusi Jurija Zacharenki, byłego szefa Centralnej Komisji Wyborczej Wiktora Gonchara i biznesmena Anatolija Krasowskiego. Prokurator oskarżył Garawskiego o „wymuszone zaginięcie” na podstawie art. 185 szwajcarskiego kodeksu karnego. Domaga się trzech lat więzienia, w tym dwóch lat w zawieszeniu.

Przedstawiciel rodzin polityków, którzy zaginęli lub zginęli przy jego udziale, powiedział, że Garawski musi zapłacić 200 tys. franków szwajcarskich w ramach odszkodowania. Wyrok sądu zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Pułk Kalinowskiego wznowił przyjmowanie rekrutów we wszystkich swoich jednostkach.

Od 5 września do formacji nie przyjęto żadnego rekruta. Służba prasowa Pułku poinformowała, że w najbliższej przyszłości poda przyczyny zawieszenia naboru.

Swiatłana Cichanouska spotkała się podczas szczytu ONZ z europejską komisarz do spraw wewnętrznych Ylvą Johansson.

Zaproponowała przeprowadzenie konsultacji ze Wspólnym Gabinetem Przejściowym, których efektem powinny być rekomendacje dla krajów UE dotyczące uproszczenia legalizacji pobytu Białorusinów.

Ylva Johansson poparła tę propozycję.

Przedstawiciel Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego ds. zagranicznych Walerij Kowalewski opowiedział europejskiej komisarz o planie działań dotyczącym nowego projektu paszportowego: planuje się zorganizowanie produkcji próbek paszportów, utworzenie osobnego przedsiębiorstwa do ich produkcji oraz przeprowadzenie kampanii na rzecz międzynarodowego uznania dokumentu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *