Białoruś po tygodniu. Łączność pokoleń

Zdjęcie wyróżniające: telegram Swiatłany Cichanouskiej

W zeszłym tygodniu Swiatłana Cichanouska odbyła owocną podróż do Kanady, gdzie uczestniczyła w trzech ważnych spotkaniach. Po raz pierwszy liderka demokratycznej Białorusi wizytowała premiera Kanady Justina Trudeau, który w roku 2020 okazał mocne wsparcie białoruskiemu społeczeństwu obywatelskiemu.

Oprócz tego Cichanouska spotkała się z prezydentem – co prawda byłym – Ukrainy. Dla Petra Poroszenki to spotkanie było możliwością pokazania maksymalnej aktywności dyplomatycznej, dla Cichanouskiej i jej zespołu – dalszego rozwijania dialogu z ukraińskim społeczeństwem, chociażby dzięki postaci obecnego polityka, opozycyjnego do Zełeńskiego.

Trzecie spotkanie – z Iwonką Surwillą – jest ważne, gdyż jeszcze raz podkreśla uprawnienia Swiatłany Cichanouskiej jako obecnej liderki białoruskiego narodu. Spotkanie z Surwillą ma również duże znaczenie symboliczne, ponieważ pokazuje ciągłość i łączność pokoleń Białorusinów, którzy walczyli i walczą o swoją wolność.

Polskie Centra Przyjmowania Wniosków Wizowych opowiedziały o zmianach przy ubieganiu się o wizę.

Aby ubiegać się o wizę, obywatele Białorusi muszą przejść weryfikację online przy użyciu osobistego numeru identyfikacyjnego w Międzybankowym Systemie Identyfikacyjnym. Zmiany wejdą w życie 28 listopada.

Ukraińscy strażnicy graniczni twierdzą, że Białoruś używa potężnych radarów, aby utrudnić Ukrainie monitorowanie granicy.

Rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko zauważył, że ukraińska straż graniczna nie organizuje prowokacji na granicy „w przeciwieństwie do sąsiedniego kraju, który nieustannie stara się o coś obwiniać nasze państwo”.

Białoruscy urzędnicy chcą podwyższenia opłat konsularnych.

Podwyżki przewiduje projekt zmian w ordynacji podatkowej. Mówimy o usługach, które Białorusini mogą otrzymać za granicą w placówkach dyplomatycznych naszego kraju. Chcą np. podnieść stawkę za rozpatrzenie wniosku o zrzeczenie się obywatelstwa białoruskiego do 400 euro (obecnie – 250 euro).

Swiatłana Cichanouska spotkała się z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Cichanouska zwróciła uwagę na potrzebę ochrony białoruskiej niepodległości i zaoferowała wsparcie dla białoruskiej diaspory oraz pomoc humanitarną dla białoruskich ochotników walczących na Ukrainie.

Siły Zbrojne Ukrainy rozesłały do ​​narodu białoruskiego pilną wiadomość wideo.

Swierdza się, że rosyjskie służby specjalne są gotowe do prowokacji, by wciągnąć Białoruś do wojny. Siły Zbrojne Ukrainy apelują do obywateli Białorusi o zachowanie czujności i zgłaszanie podejrzanych działań wokół obiektów infrastruktury krytycznej, zwłaszcza elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą represje wobec białoruskiej opozycji, ograniczanie swobód obywatelskich w kraju oraz aktywny udział Białorusi w rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę.

Posłowie podkreślili, że Łukaszenka i osoby z nim związane są odpowiedzialne za zbrodnie wojenne w Ukrainie i powinny stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Ponadto posłowie zaapelowali do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o przygotowanie procedur rozpatrywania spraw Białorusinów, których władze białoruskie mogą pozbawić obywatelstwa białoruskiego, a także o udzielenie wsparcia mieszkającym w UE Białorusinom, których dokumenty tracą ważność, a którzy nie mają możliwości ich przedłużenia, bo nie mogą wrócić na Białoruś.

Białoruska wolontariuszka Karina Potemkina, która odgruzowywała Buczę, uzyskała ukraińskie zezwolenie na pobyt.

Wcześniej dwukrotnie nie przedłużano jej zezwolenia na pobyt czasowy w Ukrainie. Już latem z tego powodu kobietę chciano deportować z kraju, ale po publicznym nagłośnieniu sprawy tamtejsze służby migracyjne anulowały tę decyzję.

Swiatłana Cichanouska spotkała się z przewodniczącą Rady BRL Iwonką Surwillą.

W Ottawie odbyło się spotkanie Swiatłany Cichanouskiej z przewodniczącą Rady Białoruskiej Republiki Ludowej na uchodźstwie Iwonką Surwillą. Surwilla powitała Cichanouską i jej współpracowników jako przedstawicieli „nowej fali bojowników o niepodległość i lepszy los narodu białoruskiego”.

W swoim przemówieniu mówiła o tym, co łączy różne pokolenia Białorusinów:

„Łączy nas miłość do naszej Ojczyzny Białorusi, której honoru musimy dziś wspólnie bronić przed haniebną wojną rozpętaną przez naszego najbliższego sąsiada”.

Surwilla przypomniała, że w czasach sowieckich to Rada Białoruskiej Republiki Ludowej przez dziesięciolecia przekonywała świat o prawie Białorusinów do wolności i niepodległego państwa. „Na Białorusi w tamtym czasie samo słowo «niepodległość» groziło więzieniem, tak jak dziś grozi Pahonia, biało-czerwono-biała flaga” – dodała szefowa Rady BRL.

Na forum w kanadyjskim Halifaksie Cichanouska spotkała się z Poroszenką.

Były prezydent Ukrainy (2014-2019) Petro Poroszenko napisał o spotkaniu ze Swiatłaną Cichanowską na swoim blogu na Twitterze.

„Ważne spotkanie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Koordynowaliśmy wspólne działania w celu przeciwstawienia się rosyjskim agresorom i wykorzystania terytorium Białorusi i jej infrastruktury do ataku na Ukrainę” – napisał ukraiński polityk.

Zdjęcie: facebook Petra Poroszenki 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *