Białoruś po tygodniu. Kolejne ograniczenia na Białorusi

Zdjęcie wyróżniające: Ihor Meleszko, https://udf.name/news/main_news/217597-nastojatel-kostela-slova-lukashenko-vozmutili-mnogih-svjaschennosluzhitelej.html 

Projekt nowej wersji ustawy „O wolności sumienia i organizacji religijnych” przyjęty w mijającym tygodniu przez Izbę Reprezentantów Republiki Białorusi, jeszcze bardziej rozszerza możliwości władzy łukaszenkowskiej do kontrolowania działalności kościołów i organizacji religijnych w kraju. Po uniemożliwieniu społeczności katolickiej Mińska korzystania z „Czerwonego Kościoła” – głównej katolickiej świątyni miasta – nie ma wątpliwości, że jedyną możliwością funkcjonowania organizacji religijnych w łukaszenkowskiej Białorusi będzie ich absolutna lojalność wobec władzy.

Na lotnisku w Homlu samolot Boeing został skonfiskowany za dług.

Maszyna należy do firmy AVIASTAR. Spółka ta została zarejestrowana w wolnej strefie ekonomicznej Homel-Raton w 2016 roku. Od 2017 roku była to jedna z pięciu białoruskich linii transportowych. Z otwartych źródeł wiadomo, że ma tylko dwa samoloty.

Studio „Belarusfilm” może nakręcić film biograficzny o Alaksandrze Łukaszence.

„Człowiek, który stworzył ten kraj, człowiek, który prowadzi Białorusinów właściwą drogą. Żyjemy w wyjątkowych czasach (…) Widzę, że prawdopodobnie już tego potrzebujemy” – powiedział szef narodowego studia filmowego Jurij Aleksiej.

Przy wyjeździe z Białorusi na Litwę utworzyły się długie kolejki.

Państwowy Komitet Graniczny Białorusi naliczył co najmniej 1200 ciężarówek. Najbardziej napiętą sytuacja zanotowano w Kamiennym Łogu, gdzie w kolejce stało ponad 600 ciężarówek.

Izba Reprezentantów Białorusi uchwaliła projekt nowej wersji ustawy „O wolności sumienia i organizacji religijnych” w pierwszym czytaniu.

Umożliwi ona likwidację organizacji religijnych i wprowadzenie ograniczeń dla przywódców organizacji religijnych.

Białoruscy urzędnicy chcą zobowiązać wszystkich Białorusinów do zgłaszania otwierania i zamykania rachunków w bankach zagranicznych.

Taka zmiana ma być uwzględniona w ordynacji podatkowej. Wcześniej istniał już podobny wymóg dla osób fizycznych, ale został on anulowany. Obecnie obowiązkowi podlegają wyłącznie osoby prawne.

Swiatłana Cichanouska wystąpiła za zniesieniem kary śmierci na Białorusi.

 „Białoruś jest jedynym krajem europejskim, w którym kara śmierci stosowana jest jako środek karny wyjątkowy. Co roku Łukaszenka jedynie zwiększa liczbę artykułów Kodeksu karnego, za które można wymierzyć karę śmierci. Uważa, że ​​ma prawo decydować o losach ludzi, posługując się argumentem, że obecność kary śmierci rzekomo odstrasza przestępczość.

Życie ludzkie i prawo do niego są największą wartością, którą należy szanować w każdym państwie. Cywilizowany świat już dawno to zauważył i zapisał to w swoich prawach. A demokratyczna Białoruś powinna brać z niego przykład.

Kategorycznie potępiam stosowanie kary śmierci i uważam, że należy ją znieść. Chcemy widzieć Białoruś jako kraj europejski, w którym przestrzegane są prawa człowieka i sprawiedliwość jest wymierzana zgodnie z zasadami uczciwości i człowieczeństwa. Dlatego po demokratycznym przekazaniu władzy taka kara w naszym kraju powinna zniknąć na zawsze” – powiedziała Cichanouska 10 października, tzn. w Światowym Dniu Przeciw Karze Śmierci.

W Radzie Europy pojawiło się Biuro Demokratycznej Białorusi.

Od ponad roku w Radzie Europy działa Grupa Kontaktowa ds. stosunków z Białorusią, w skład której wchodzą przedstawiciele sił demokratycznych i społeczeństwa obywatelskiego.

Od zeszłego tygodnia w budynku Rady Europy zaczęło funkcjonować oficjalne Biuro Demokratycznej Białorusi.

Biuro będzie wykorzystywane do spotkań i konsultacji w ramach prac Grupy Kontaktowej i współpracy międzyparlamentarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *