Białoruś po tygodniu. Dowody zbrodni przeciwko ludzkości na Białorusi przekazane do ONZ

Zdjęcie wyróżniające: kanał Swiatłany Cichanouskiej na Telegramie

W naszym regularnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu” o najważniejszych wiadomościach mijającego tygodnia.

Na Białorusi odbyły się „wybory parlamentarne”.

Do lokali wyborczych zapraszano pieśniami o Białorusi, występami zespołów ludowych i ciastami. W obwodzie homelskim wyborca ​​został ukarany grzywną za zrobienie zdjęcia karty do głosowania, a inny został zatrzymany za „aferę” w lokalu wyborczym. Ostateczna frekwencja wyniosła 72,98% w dniu przedterminowycm i 41,71% w dniu głównym głosowania.

Swiatłana Cichanouska nagrała wiadomość wideo do Białorusinów. Apel ten był emitowany na ekranach białoruskich sklepów – taką akcję przeprowadził BELPOL.

„Białorusini, wiem, że nie zapomnieliście. Dziś mówimy «nie» fałszywym wyborom. Zmiany na Białorusi są zadaniem każdego z nas” – powiedziała Cichanouska. Stowarzyszenie byłych funkcjonariuszy bezpieczeństwa poinformowało, że emisja apelu rozpoczęła się o godzinie 15.00 na ponad dwóch tysiącach ekranów w centrach handlowych.

W Mińsku zatrzymano około 40 architektów.

Zatrzymania rozpoczęły się w zeszłym tygodniu, prawdopodobnie 14 lutego. Wraz z nimi, jak podają media, zatrzymano także członków ich rodzin – łącznie aż 70 osób. Część została następnie zwolniona, część dostała 24 godziny więzienia, a przeciwko innym wszczęto sprawy karne. Powodem zatrzymania, jak sugerują media, były oskarżenia o udział w ruchu na rzecz wolnych wyborów i przeciwko dyktaturze w 2020 roku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi odniosło się do informacji, że od października Unia Europejska wprowadzi zakaz wjazdu Białorusinów bez dokumentów biometrycznych.

„Nikt nas oficjalnie o tym nie informował (…) Jednak rzeczywiście istnieją takie informacje, podobno jest nawet wstępna data – 6 października 2024 r., ale jeszcze raz podkreślam, że ani Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ani my nie mamy takich oficjalnych informacji” – powiedział Paweł Chrisczenowicz, zastępca kierownika wydziału Obywatelstwa i Migracji.

Od 1 marca białoruskie banki muszą wdrożyć systemy weryfikacji, które wykryją podejrzane przelewy.

Informacje te zostaną przesłane do bazy danych, do której siły bezpieczeństwa będą miały całodobowy dostęp. Jeśli jakakolwiek płatność lub przekaz pieniężny wyda im się podejrzany, będą mogli ją zablokować na okres do 10 dni.

Premier Polski Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie embargo na produkty rolne z Białorusi i Rosji.

Zapowiedział także, że poruszy tę kwestię na szczeblu UE.

Swietłana Cichanowska przekazała ONZ dokumenty dotyczące zbrodni przeciw ludzkości na Białorusi.

Podczas swojej roboczej podróży do Genewy Swiatłana Cichanouska spotkała się z ambasadorkami Bathshebą Nell Crocker i Michelle Taylor, które reprezentują USA w organizacjach międzynarodowych przy ONZ. W rozmowie Cichanouska podkreśliła wagę działań na rzecz rozliczenia reżimu i przekazała zgromadzone dokumenty dotyczące deportacji ukraińskich dzieci i zbrodni przeciw ludzkości.

Swiatłana Cichanouska opowiedziała o strasznych warunkach w białoruskich więzieniach i krytycznej sytuacji więźniów politycznych, a także o niedawnych zgonach za kratami. Strony omówiły sposoby realizacji decyzji Komitetu Praw Człowieka ONZ w sprawie pilnych działań w stosunku do Maksima Znaka, Wiktara Babariki i Siarhieja Cichanouskiego.

Ponadto ważnym tematem stała się legalizacja pobytu Białorusinów za granicą i możliwe działania wobec Białorusi w Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. W szczególności dyskutowano o sposobach systematycznego rozwiązywania problemów legalizacji, przeterminowanych paszportów i wydawania aktów urodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *