Białoruś po tygodniu. Czworokąt Lubelski

Zdjęcie wyróżniające:  https://tsikhanouskaya.org/be/events/news/f15ea605fcb325d.html 

Kiedy w lipcu 2020 roku pomiędzy Litwa, Polska i Ukraina utworzyły Trójkąt Lubelski, uczestnicy nie ukrywali, że historycznie, politycznie i kulturowo format ten nie jest pełny bez jeszcze jednego państwa – Białorusi. Wszyscy mieli świadomość tego, że w rzeczywistości powinien to być Czworokąt Lubelski. Zresztą, 6 października faktycznie to się urzeczywistniło, kiedy na Forum Trójkąta Lubelskiego w Wilnie uczestniczyli przedstawiciele Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego – Swiatłana Cichanouska i Walery Kowalewski. Nie byli tam jedynie jako zaproszeni obserwatorzy, lecz jako integralna część tego międzynarodowego formatu, łączącego narody o podobnej (i nieraz wspólnej) historii, podobnych wartościach i podobnych celach geopolitycznych.

Pomnik Białorusinów poległych podczas Euromajdanu i wojny na Ukrainie na polecenie rektora uczelni został zdemontowany z fasady Kolegium Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Technologiczno-Projektowego.

Wcześniej został uszkodzony przez nieznane osoby. Zdaniem dyrekcji placówki oświatowej nie było pozwolenia na jego montaż, został umieszony na budynku w 2016 roku.

Na sytuację zareagowała grupa posłów Rady Najwyższej Ukrainy, którzy zwrócili się do władz miejskich w Kijowie z prośbą o niedopuszczenie do zlikwidowania pomnika.

Biuro Prokuratora Generalnego Białorusi na podstawie siedmiu artykułów wszczęło postępowanie karne „w sprawie nielegalnej działalności Rady Białoruskiej Republiki Ludowej”.

Prokuratorów szczególnie oburzył fakt, że Rada BRL przyznaje medale Orderu Pościgu białoruskim ochotnikom walczącym po stronie Ukrainy, a także więźniom politycznym.

Na rozkaz Łukaszenki rozpoczęto kolejną kontrolę gotowości bojowej armii białoruskiej.

Kontrola wiąże się także z przemieszczaniem sprzętu i lotami lotniczymi. Również we wtorek, 3 października, rozpoczęły się na Białorusi zajęcia z gotowości mobilizacyjnej.

Białoruskiemu Towarzystwu Czerwonego Krzyża postawiono ultimatum – musi pozbyć się obecnego sekretarza generalnego lub straci fundusze.

Sekretarz generalny Białoruskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża Dmitrij Szewcow naruszył podstawowe zasady ruchu, zasady używania jego emblematów oraz politykę uczciwości federacji. Stwierdzono to w oświadczeniu opartym na wynikach śledztwa Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

W Warszawie otworzono nową placówkę Białoruskiego Hubu Młodzieżowego.

Hub odnowił swoją działalność po tym, jak w sierpniu doszło do skandalu z udziałem białoruskiego aktywisty Siarhieja Bulby, wskutek czego dalsza działalność organizacji w poprzedniej placówce stała się niemożliwa.

W otwarciu nowej siedziby wzięła udział m.in. Swiatłana Cichanouska.

Swietłana Cichanowska przemawiała na Międzynarodowym Forum Czworokątu Lubelskiego.

Po raz pierwszy w historii Forum Trójkąta Lubelskiego pojawił się głos Białorusi, czyniąc w ten sposób go spotkaniem Czworokąta Lubelskiego (Polska, Litwa, Ukraina + Białoruś). Swiatłana Cichanouska przemówiła do uczestników, a w dyskusji panelowej wziął udział jej zastępca w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym Walery Kowalewski.

Cichanouska podkreśliła, że wszystkich uczestników Forum łączy wspólne dziedzictwo i wyznawanie tych samych wartości. Zaznaczyła, że ​​losy Białorusi bezpośrednio wpływają na przyszłość jej sąsiadów.

„Jeśli Białoruś i Ukraina staną się członkami Unii Europejskiej, próby odbudowy imperium przez Rosję będą skazane na niepowodzenie. Dlatego Putin wspierał terror Łukaszenki wobec Białorusinów. Dlatego Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą. I dlatego tak ważne jest wspieranie demokratycznej Białorusi i Ukrainy. W końcu jest to inwestycja w naszą bezpieczną, dostatnią i demokratyczną przyszłość Europy” – podkreśliła Cichanouska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *