Ukraina po tygodniu. Rosja zniszczyła Sobór w Odessie

Zdjęcie wyróżniające: zn.ua

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym, jak Rosja terroryzuje mieszkańców Odessy. Jednak okazało się, że wtedy jeszcze nie doszło do największego ataku. W nocy 23 lipca dziesiątki rosyjskich rakiet różnego kalibru poleciały na historyczne centrum miasta. Poważnie uszkodzony został m.in. największy i najważniejszy sobór prawosławny miasta, który w 2010 roku pobłogosławił… rosyjski patriarcha Cyryl. Teraz Cyryl ani jednym słowem nie wspomniał o tym, że rosyjska rakieta uderzyła w ołtarz świątyni. To jest rzeczywista istota polityki „ruskiego mira”, który niszczy wszystko, co naznaczyła jego destruktywna wola.

W nocy 23 lipca miał miejsce największy rosyjski atak rakietowy na Odessę.

Poważnych zniszczeń doznał Sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie, najstarsza świątynia w mieście.

Przywódcy i ambasadorowie krajów zachodnich potępili atak na Odessę. W związku z tymi wydarzeniami Ukraina użyje nowego narzędzia – sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zgodził się zwołać na wniosek strony ukraińskiej posiedzenie nowo utworzonej Rady Ukraina-NATO.

Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała, że ​​jej kraj jest gotowy do udziału w odbudowie zabytkowego Soboru.

Rada Ukraina-NATO spotkała się po raz pierwszy z powodu rosyjskich ataków.

Rada Ukraina-NATO odbyła w środę posiedzenie, podczas którego potępiła jednostronne zakończenie przez Rosję udziału w Czarnomorskiej Inicjatywie oraz ostrzeliwanie ukraińskiej infrastruktury portowej.

Rada Obrony Narodowej Litwy zatwierdziła trzyletni plan wsparcia dla Ukrainy na 200 mln euro

Informację podało litewskie Ministerstwo Obrony.

Zatwierdzony przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego Litwy plan wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy na lata 2024-2026 wyniesie ok. 200 mln euro.

Głównymi obszarami wsparcia będą zakupy sprzętu śmiercionośnego i nieśmiercionośnego, kształcenie i szkolenie wojskowe, wpłaty na fundusze pomocowe, naprawa sprzętu wojskowego na Litwie oraz szkolenie personelu.

Włoski Senat przegłosował w środę uznanie Hołodomoru z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

Uchwałę poparło 130 senatorów, żaden nie był przeciw, czterech kolejnych wstrzymało się od głosu.

„Pamięć o Hołodomorze i sowieckich zbrodniach na narodzie ukraińskim nabiera dziś jeszcze większego znaczenia w świetle rosyjskiej inwazji i nowej próby wymazania ukraińskiej tożsamości narodowej” – podkreśla dokument.

Obecnie parlamenty około trzydziestu krajów świata, w tym także Parlament Europejski, uznały Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

USA planują rozpocząć we wrześniu dostawy czołgów Abrams na Ukrainę, informuje Politico.

W sierpniu planowane jest wysłanie kilku czołgów Abrams do Niemiec, gdzie zostaną poddane ostatecznej modernizacji. Miesiąc później jest w planach wysyłka pierwszej partii pojazdów opancerzonych na Ukrainę.

Stany Zjednoczone wysyłają na Ukrainę starsze modele M1A1 zamiast nowszej wersji A2, aby przyspieszyć dostawę.

W sumie USA planują wysłać 31 czołgów.

W Rzeszowie zostanie otwarte centrum logistyczne NATO do naprawy ukraińskiego sprzętu.

Kanadyjskie wydanie The Globe and Mail podało informację, że obiekt ma rzekomo powstawać w partnerstwie Wielkiej Brytanii, Kanady i USA, ale nie zostało to jeszcze oficjalnie ogłoszone.

Znaczenie Rzeszowa, położonego około 100 kilometrów od granicy z Ukrainą, zdecydowanie wzrosło po zakrojonej na szeroką skalę inwazji rosyjskiej. W pobliżu lokalnego lotniska stacjonuje 1700 żołnierzy amerykańskich, a samo lotnisko stało się centrum logistycznym dostaw zachodniego sprzętu na Ukrainę.

Ukraińska szablistka została zdyskwalifikowana w mistrzostwach świata za odmowę podania ręki Rosjance.

Ukraińska szablistka Olga Charlan została zdyskwalifikowana w mistrzostwach świata w szermierce w Mediolanie za brak „szacunku” wobec Rosjanki po wygranym pojedynku.

Charlan na starcie turnieju pokonała Rosjankę Annę Smirnową (15:7). Po walce odmówiła podania ręki Smirnowej, proponując „uderzenie” bronią. Nie otrzymawszy odpowiedzi, Charlan zeszła ze ścieżki.

Smirnowa złożyła protest przeciwko Charlan za brak „szacunku” i spędziła na torze po meczu ponad 50 minut. Zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Federacji Szermierczej brak „okazania szacunku” karany jest czarną kartką – dyskwalifikacją z turnieju.

Następnego dnia powiadomiono, że Charlan otrzymała automatyczny wstęp na Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu.

Napisano o tym w liście do Olgi Charlan od przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha.

 „Biorąc pod uwagę Twoją wyjątkową sytuację, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zarezerwuje dla Ciebie dodatkowe miejsce na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 r., na wypadek gdybyś nie zakwalifikowała się do zawodów w innym czasie. Robimy ten specjalny wyjątek również dlatego, że trwające procedury nie zrekompensują Ci w żaden sposób punktów kwalifikacyjnych, które straciłaś z powodu dyskwalifikacji” – czytamy w liście.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *