Ukraina po tygodniu. Rosja terroryzuje Odessę.

Zdjęcie wyróżniające: telegram kanał „Оперативний ЗСУ”

Putin jednostronnie wyszedł z umowy zbożowej i stosuje kolejny szantaż wobec całego świata – szantażuje głodem, do którego może teraz dojść w państwach afrykańskich, pozbawionych ukraińskiego zboża. Ponadto tuż po ogłoszeniu wyjścia z umowy rosyjscy terroryści zaczęli bestialskie ostrzały Odessy, m.in. portu oraz magazynów ze zbożem, które miało być dostarczone do Chin. To jest sposób – cyniczny i krwawy – w jaki Rosja prowadzi tę wojnę. I dopóki świat nie znajdzie możliwości upokorzenie kremlowskiego terrorysty, tego typu przemoc będzie trwała.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda stwierdził, że zaproszenie Ukrainy do NATO związane jest przede wszystkim z zakończeniem wojny.

Podzielił się także poufną informacją ze szczytu NATO. Nauseda powiedział, że obawiał się pogorszenia decyzji w sprawie Ukrainy z powodu gniewnego tweeta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, opublikowanego w drodze do Wilna.

„Dramatyzm był bardzo wysoki i w pewnym momencie zdecydowanie miałem powody, by obawiać się, że tekst [oświadczenia NATO ws. Ukrainy – przyp. red.] nagle stanie się znacznie gorszy, albo że pominie rzeczy, które są dla nas i dla Ukrainy niezwykle ważne” – powiedział Nauseda.

Rosja ogłosiła, że ​​zawiesza swój udział w porozumieniu zbożowym, które umożliwia eksport ukraińskiego zboża z portów czarnomorskich.

„Niestety część tych umów czarnomorskich, która dotyczy Rosji, nie została jeszcze wdrożona, więc jej ważność jest zawieszona” – powiedział rzecznik Władimira Putina Dmytro Pieskow.

Według niego Rosja jest gotowa do powrotu do porozumienia po wypełnieniu „uzgodnionej części umów czarnomorskich dotyczących Rosji”. Zaznaczył też, że Rosja podjęła decyzję jeszcze przed wybuchem na moście krymskim, do którego doszło w poprzedzającą noc.

Ukraina potępiła działania Rosji.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba stwierdził, że Rosja „powoli zabijała umowę zbożową od jednego przedłużenia do drugiego”. Teraz spodziewa się wzrostu cen zbóż na całym świecie, co odczują przede wszystkim mieszkańcy krajów Afryki i Azji.

„Przestańcie bawić się w «głodowe igrzyska» z ludźmi na całym świecie. Rosja wykorzystuje głód jako szantaż, realizuje swoje interesy handlowe” – podkreślił Kułeba.

Według Wall Street Journal ceny za buszel pszenicy na giełdzie w Chicago po oświadczeniu Pieskowa wzrosły o 3,4%.

W rozmowie z delegacją afrykańskich dziennikarzy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja naruszyła swoje porozumienia z ONZ i Turcją.

„Kiedy Rosja mówi, że się zatrzymuje, łamie umowy z sekretarzem generalnym ONZ Guterresem i prezydentem Erdoganem. Nie z nami. Nie mieliśmy z nimi żadnych umów”.

Zełenski polecił MSZ zapytać, czy Turcja i ONZ są gotowe kontynuować inicjatywy korytarza zbożowego.

„Nie boimy się. Zgłosiły się do nas firmy, które są właścicielami statków. Powiedzieli, że są gotowi, jeśli Ukraina odpuści, a Turcja ich przepuści, to wszyscy są gotowi dalej dostarczać zboże” – zaznaczył Zełenski.

Gruziński premier Iraklii Garibaszwili powiedział w środę, że Ukraina była rzekomo „jedną z zainteresowanych stron”, żeby Gruzja nie uzyskała w zeszłym roku statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.

Gruziński premier mówił o ostatnich krokach Ukrainy wobec Gruzji, w tym o decyzji wystosowania prośby do ambasadora Gruzji o powrót do Tbilisi ze względu na stan zdrowia Micheila Saakaszwilego.

„To wszystko jest jasne, ich motywacja też jest jasna. Wiem też, że w zeszłym roku Ukraina była jednym z tych [krajów – przyp.red.], które były zainteresowane tym, byśmy nie uzyskali statusu kandydata [do wejścia do UE – przyp. red.]. Niestety taka jest rzeczywistość. Wielu europejskich przywódców mi to potwierdziło” – dodał.

W nocy 20 lipca Rosjanie różnego rodzaju rakietami zbombardowali Odessę i obwód odeski.

W wyniku ataku doszło do zniszczeń i obrażeń wśród mieszkańców, jedna osoba zginęła.

W centrum Odessy wybuchł pożar na powierzchni 300 metrów kwadratowych. Na miejscu pracują specjaliści odpowiednich służb.

Został także zniszczony budynek administracyjny. Początkowo wiadomo było o czterech ofiarach.

W minioną środę Mateusz Morawiecki powiedział, że po 15 września Polska nie otworzy granicy z Ukrainą dla produktów zbożowych, jeśli wygaśnie moratorium Komisji Europejskiej na import ukraińskiego zboża.

Polski premier przypomniał, że zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej Polska powinna ponownie otworzyć granicę z Ukrainą dla importu zboża 15 września.

„Chcę jasno powiedzieć ze strony Ministerstwa Rolnictwa RP, że tej granicy nie otworzymy. Albo Komisja Europejska zgodzi się opracować rozporządzenie, które przedłuży ten zakaz, albo sami to zrobimy”.

Morawiecki podkreślił, że Warszawa podejmuje ten krok „nie przeciwko Ukraińcom”, ale „dla polskich rolników”.

„Polacy zarabiają na tranzycie, to nie grozi destabilizacją krajowego rynku, więc ułatwiamy ten eksport i umożliwiamy tranzyt” – dodał, zaznaczając, że zamknięcie granic obejmie też inne produkty rolne.

Ryanair planuje otworzyć 75 tras powietrznych z Europy na Ukrainę, gdy tylko przestrzeń powietrzna stanie się bezpieczna.

Informację przekazali menedżerowie Ryanair na lotnisku Boryspil po roboczej wizycie w Kijowie.

Ryanair zamierza przyciągnąć znaczne środki na Ukrainę i przewodzić ożywieniu ukraińskiego rynku transportu lotniczego, inwestując około 3 miliardów dolarów i umieszczając do 30 nowych samolotów Boeing MAX na trzech głównych lotniskach Ukrainy – w Kijowie, Lwowie i Odessie.

Ryanair planuje otworzyć 75 tras z Europy na Ukrainę w ciągu ośmiu tygodni po tym, jak przestrzeń powietrzna zostanie uznana za bezpieczną.

„Już pracujemy nad rozwiązaniami i planami inwestycyjnymi, które pozwolą nam szybko uruchomić samoloty. Jestem wdzięczny za przywództwo w odbudowie naszego przemysłu lotniczego, konkretne propozycje i decyzje firmy Ryanair, lojalnego partnera Ukrainy” – podsumował spotkanie wicepremier ds. odbudowy Ołeksandr Kubrakow.

Ryanair jest pierwszą międzynarodową linią lotniczą, której kierownictwo przybyło na Ukrainę od czasu rozpoczęcia wojny 24 lutego 2022 roku.

Podczas wizyty kierownictwo Ryanair odwiedziło lotnisko Boryspol, sprawdzając stan terminali, stref odbioru bagażu i odpraw pasażerów, poczekalni i wejść na pokład pasażerów, punktów kontrolnych i pasów startowych.

„Ryanair pozostaje lojalnym partnerem w odbudowie i inwestycjach na Ukrainie. Dzisiaj widziałem, że w trudnych warunkach wojny zespół lotniska Boryspol wykazuje swój profesjonalizm i jest w pełni gotowy do jak najszybszego wznowienia lotów” – powiedział dyrektor generalny Ryanair Group Michael O’Leary.

24 lutego 2022 roku Ukraina całkowicie zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów cywilnych. Wkrótce kraje UE i USA zamknęły swoje niebo dla rosyjskich samolotów.

Wcześniej Europejska Organizacja Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) przewidywała ograniczenia lotów nad Ukrainą do 2029 roku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o odwołaniu Wadyma Prystajki ze stanowiska ambasadora w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z treścią dekretu Prystajko został odwołany z dwóch stanowisk – ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Ukrainy w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz niepełnoetatowego stałego przedstawiciela przy Międzynarodowej Organizacji Morskiej.

Kilka dni wcześniej Prystajko został wciągnięty w skandal medialny. Szef brytyjskiego Ministerstwa Obrony Ben Wallace wygłosił na marginesie szczytu NATO w Wilnie oświadczenie, w którym wezwał Ukrainę do wyrażenia większej wdzięczności partnerom za udzielone wsparcie militarne, zamiast ciągłego żądania odblokowania nowych rodzajów broni.

Zaznaczył, że ustawodawcy, przede wszystkim amerykańscy, uważają, że bardziej wyartykułowana wdzięczność ze strony Ukrainy ułatwiłaby podejmowanie decyzji o dalszym podziale pomocy.

W odpowiedzi na słowa Wallace’a Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina jest bardzo wdzięczna Wielkiej Brytanii i jej mieszkańcom za wsparcie. Dodał też jednak, że nie wie, jak jeszcze może wyrazić wdzięczność – „może moglibyśmy co rano budzić się i osobiście dziękować ministrowi”. Prystajko, komentując tę ​​dyskusję, nazwał te wypowiedzi „niezdrowym sarkazmem”. Oświadczenie to zostało odebrane przez wszystkich obserwatorów, w tym brytyjskie media, jako krytykę prezydenta Zełenskiego i, nawet po sprzeciwie ambasady Ukrainy, kanał Sky News nie usunął tweeta z krytycznym odczytaniem słów ambasadora.

Następnie Prystajko udzielił wyjaśnienia, w którym nie dystansował się od krytyki, ale ją złagodził, mówiąc, że „sarkazm między zaprzyjaźnionymi krajami nie jest potrzebny”.

20 października 2022 roku Prystajko jako pierwszy zagraniczny dyplomata złożył listy uwierzytelniające na ręce nowego brytyjskiego króla Karola III.

Prystajko został mianowany ambasadorem w Wielkiej Brytanii dekretem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z 20 lipca 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *