Ukraina po tygodniu. Ominąć blokadę

Zdjęcie wyróżniające: Elevatorist.com

Wydaje się, że pojawił się sposób, w jaki ukraińscy kierowcy mogą omijać blokadę polsko-ukraińskiej granicy. W końcu mijającego tygodnia ukraińskie przedsiębiorstwo kolejowe „Ukrzaliznycja” ogłosiło uruchomienie opcji przewożenia ciężarówek koleją. Pierwsze ciężarówki zostały już w ten sposób przetransportowane. Pojawia się więc nadzieja, że wkrótce niezwykle szkodliwa w czasach wojny blokada straci sens, granica zostanie odblokowana, a interesy polskich przewoźników będą się bronić w cywilizowany sposób.

Prezydent Bułgarii zawetował umowę z Ukrainą w sprawie dostaw transporterów opancerzonych.

Rumen Radew uzasadnił swoją decyzję faktem, że „posłowie nie zapoznali się dostatecznie ze szczegółowymi warunkami dostaw”.

Radew podkreśla, że ​​nie uwzględniono ani zadań wojennych powierzonych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, ani potrzeb Głównych Dyrekcji Policji Granicznej oraz Bezpieczeństwa Pożarowego i Bezpieczeństwa Publicznego.

Według niego sprzęt transportu opancerzonego, który ma zostać dostarczony Ukrainie, mógłby zostać wykorzystany specjalnie do ochrony granicy bułgarskiej i udzielenia pomocy ludności w przypadku katastrof i wypadków, w tym w trudno dostępnych obszarach.

Reagując na to Premier Bułgarii powiedział że jest pewien, że parlament przełamie weto prezydenta w sprawie transferu transporterów opancerzonych na Ukrainę.

Premier Węgier Viktor Orbán chce usunąć z dyskusji na szczycie UE kwestię negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.

Nazwał propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą akcesji Ukrainy „bezpodstawną i słabo przygotowaną”.

Komisja Europejska jednak nie zgadza się z wypowiedziami Orbána.

„Nie uważamy, że nasza oferta jest nieracjonalna. Wręcz przeciwnie, uważamy, że Ukraina wykonała niesamowitą pracę. Ze swojej strony przedstawiliśmy zalecenia dotyczące rozpoczęcia negocjacji, teraz decyzja w sprawie naszych propozycji należy do krajów członkowskich”– powiedziała przedstawicielka Komisji Europejskiej Ana Pizonero.

Szef MSZ Węgier potwierdził, że Poroszenko był inicjatorem spotkania z Orbánem.

Peter Siyarto zauważył, że do spotkania powinno było dojść z inicjatywy Petra Poroszenki.

W piątek, 1 grudnia, poseł Rady Najwyższej i piąty prezydent Petro Poroszenko oświadczył, że straż graniczna nie wypuściła go z Ukrainy na spotkania międzynarodowe w USA i Polsce.

Z kolei w sobotę 2 grudnia SBU poinformowała, że ​​Poroszenko zaplanował spotkanie z premierem Węgier Wiktorem Orbánem, a według wywiadu rosyjskie służby specjalne rzekomo planowały wykorzystać to spotkanie do przeprowadzenia ataku informacyjnego przeciwko Ukrainie.

Litwa wpłaciła 1 milion euro na „ukraiński” fundusz Banku Rozwoju Rady Europy.

Litewski minister finansów Gintare Skaiste powiedział, że wkład „pomoże w odbudowie i wzmocnieniu infrastruktury społecznej kraju”.

Blokada przejścia granicznego Ukrainy ze Słowacją została zawieszona.

Przejazd ciężarówek przez „Użhorod – Wyszne-Neemetske” odbywa się normalnie.

„Kontynuujemy współpracę z naszymi słowackimi kolegami, aby zapobiec dalszym protestom” – powiedział wiceminister infrastruktury Ukrainy Serhij Derkacz.

Łotwa, Litwa i Estonia ogłosiły démarche wobec Polski w związku z blokadą na granicy z Ukrainą.

Trzej ambasadorowie państw bałtyckich w Ministerstwie Infrastruktury ogłosili démarche w związku z blokadą granicy polsko-ukraińskiej. W dyplomacji démarche to apel jednego rządu do drugiego o zwrócenie uwagi na konkretny problem.

Rzeczniczka estońskiego MSZ Britta Kikas wyraziła nadzieję, że Polska, Ukraina i Komisja Europejska wspólnie znajdą rozwiązanie problemu „w najbliższej przyszłości” i że Estonia będzie w dalszym ciągu szukać rozwiązania z nowym polskim rządem.

W Parlamencie Europejskim proponuje się zniesienie prawa weta w decyzjach dotyczących rozszerzenia UE.

Wiceprzewodniczący Grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim Pedro Marques uważa, że ​​nie można pozwolić, aby premier Węgier Viktor Orbán „szantażował” resztę członków UE, grożąc zablokowaniem negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy.

Marquez uważa, że ​​UE powinna porzucić zasadę, że decyzje o rozszerzeniu muszą być podejmowane jednomyślnie.

Ostrzeżenie pojawiło się przed planowaną w czwartek wieczorem w Paryżu kolacją prezydenta Francji Emmanuela Macrona z premierem Węgier Viktorem Orbánem.

Pierwsza partia ciężarówek została wysłana z Ukrainy do Polski pociągiem – omijając blokadę.

W piątek wieczorem poinformowała o tym „Ukrzaliznycja”.

Powiadomiono, że ​​obecnie można zamówić taki transport ciężarówek z Ukrainy do Polski za pośrednictwem oddziału „Ukrzaliznytsia”, a w odwrotnym kierunku – za pośrednictwem UZ Cargo Poland.

Ten istrument pomoże dostarczać transporty, omijając blokadę na granicy polsko-ukraińskiej.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *