Ukraina po tygodniu. Kolejne rosyjskie statki poszły na dno

W nocy 13 września odbył się najskuteczniejszy i największy atak rosyjskich dronów na Sewastopol. W wyniku ataku zwiększony kolejny rosyjski statek desantowy oraz łódź podwodna. Znaczne uszkodzenia otrzymała baza remontowa rosyjskich statków wojskowych. Potencjał militarny Federacji Rosyjskich w Morzu Czarnym nadal spada i na pewno ten proces będzie trwał nadal. Na ile szybko dojdzie on do tego żeby Rosja nie mogła nadal produkować wojnę w czarnomorskim regionie – w dużym stopniu zależy od zdecydowania państw zachodnich w nadaniu broni Ukrainie, w tym rakiet dalekiego zasięgu.

O tym i innych najważniejszych wiadomościach tygodnia z Ukrainy – w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

W poniedziałek w Kijowie złożyła wizytę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

To już jej czwarta wizyta w stolicy Ukrainy od początku wojny na pełną skalę. Na tydzień przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku wizytę postrzega się na Ukrainie jako gest solidarności.

Powiedziała, że ​​Kijów może liczyć na wsparcie Berlina na drodze do Unii Europejskiej, gdyż Niemcy są przekonane, że „rozszerzenie UE jest konieczną geopolityczną konsekwencją wojny z Rosją”.

Federalna Minister Spraw Zagranicznych Niemiec odwiedziła podstację elektryczną w obwodzie kijowskim, gdzie dowiedziała się o wysiłkach rządu Ukrainy mających na celu zapewnienie dostaw energii dla kraju przed nadejściem zimy.

Baerbock spotkała się także ze swoim ukraińskim kolegą Dmytrem Kulebą. Rozmawiali o rozwoju stosunków dwustronnych, zwiększeniu koalicji na rzecz „formuły pokojowej”, nowych sposobach eksportu zboża i zapewnieniu dodatkowego uzbrojenia, w tym wzmocnieniu obrony powietrznej i transferze rakiet dalekiego zasięgu Taurus.

„Na podstawie wyników negocjacji mogę stwierdzić, że opcja dostarczenia tych rakiet pozostaje otwarta, a proces decyzyjny w Niemczech postępuje” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych.

Kuleba wyraził pewność, że Berlin prędzej czy później zdecyduje się na dostarczenie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus.

Wieczorem niemiecka minister spotkała się z prezydentem Zełenskim. Szczególną uwagę w trakcie spotkania zwrócono na dalsze wzmocnienie obrony powietrznej, w szczególności w celu ochrony południa kraju i „korytarza zbożowego”.

Doszło także do wymiany poglądów na temat integracji europejskiej Ukrainy oraz postępu osiągniętego przez państwo w realizacji zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących statusu kandydata do członkostwa w UE.

Na tle wizyty niemieckiego ministra na Ukrainie firma Rheinmetall poinformowała, że ​​niemiecki rząd federalny zlecił jej dostawę na Ukrainę 40 bojowych wozów piechoty Marder.

Dania ogłosiła największy pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy na potrzeby obronne.

W 2023 roku chce zakupić broń dla Sił Zbrojnych o wartości około 600 mln euro.

Były premier Wielkiej Brytanii (2019-2022) Boris Johnson wezwał rząd brytyjski, aby przestał zwlekać i wysłał więcej broni na Ukrainę.

„Chcą od nas tylko jednego – broni do wykonania zadania, więc po prostu nie rozumiem, dlaczego ciągle marnujemy czas. Dlaczego zawsze jesteśmy tacy powolni? Jak możemy spojrzeć tym ludziom w oczy i wyjaśnić im, dlaczego przez całą tę wojnę nie doceniliśmy Ukraińców, a przeceniliśmy Putina i robimy to samo dzisiaj” – powiedział Johnson.

Skrytykował także USA za niedostarczenie Kijowowi rakiet ATACMS.

W środę 13 września w nocy pojawiły się liczne doniesienia o potężnych eksplozjach w okupowanym Sewastopolu.

Gauleiter Sewastopola Michaił Razwożajew napisał o „pożaru na obiekcie cywilnym”. Twierdził, że pożar powstał w wyniku ataku rakietowego i przypisano mu 4. klasę (z 6 możliwych).

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ogłosiło atak rakietowy i dronów morskich („bezzałogowych łodzi”), uznając atak na zakład remontowy statków w Sewastopolu i uszkodzenie dwóch statków „będących w naprawie”, a także atak na „eskadrę statków Floty Czarnomorskiej przepływających przez morze”.

Ministerstwo Obrony Ukrainy potwierdziło, że trafiono w duży okręt desantowy i łódź podwodną. Według źródeł rosyjskich i europejskich chodzi o duży statek desantowy Mińsk i okręt podwodny Rostów nad Donem.

Według ukraińskiego wywiadu, w wyniku ataku na Zatokę Sewastopolską w nocy 13 września, uszkodzonego statku i łodzi podwodnej nie da się naprawić, poinformował przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Andrij Jusow.

„Możemy już mówić o tym, że z dużym prawdopodobieństwem nie podlegają one renowacji” – powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu.

Minister Rozwoju i Technologii RP Waldemar Buda podpisał w piątek zarządzenie w sprawie bezterminowego zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy, w tym nasion pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

Buda ogłosił to na Twitterze.

Polski minister nazwał decyzję Komisji Europejskiej o nieprzedłużeniu embarga na import ukraińskiego zboża „błędną” i wyjaśnił, że zarządzenie wejdzie w życie 16 września o północy.

„Przede wszystkim polski rolnik!” – dodał Buda, dziękując ministrowi rolnictwa Robertowi Telusowi i komisarzowi europejskiemu ds. rolnictwa Januszowi Wojciechowskiemu, powołani w ramach kwoty polskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *