Ukraina po tygodniu. Holandia przekazuje Ukrainie F-16

Zdjęcie wyróżniające: wikipedia.org

Na tle napiętej sytuacji na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej i rozmowach o skróceniu pomocy dla zachodniej Ukrainy, są również dobre wiadomości – Holadnia zaczyna przygotowania do przekazania osiemnastu F-16. Już od wielu miesięcy eksperci wojskowi i Siły Zbrojne Ukrainy twierdzą, że pojawienie się F-16 w wojsku ukraińskim ma zmienić na korzyść Ukrainy przewagę w powietrzu, a to ma duży wpływ na ogólne warunki wojenne. Oczywiście, żeby doszło do przełomu, potrzeba o wiele więcej samolotów niż 18, ale w dzisiejszych trudnych warunkach nawet taka liczba jest odczuwalnym wsparciem.

Austria odblokowała nowe sankcje wobec Federacji Rosyjskiej po ustępstwie Ukrainy w sprawie Raiffeisen.
Wcześniej Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji Ukrainy na swojej stronie internetowej usunęła Raiffeisen z listy międzynarodowych sponsorów wojny. Była to część kompromisu z Austrią w tej sprawie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podziękował kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za przekonanie na szczycie UE premiera Węgier Viktora Orbána, aby nie blokować rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.
„To, co niemiecki kanclerz Olaf Scholz zrobił na szczycie, aby wyeliminować groźbę węgierskiego weta, przejdzie do historii jako akt niemieckiego przywództwa w interesie Europy” – zauważył Kułeba.

Czołowi niemieccy intelektualiści żądają od rządu bardziej aktywnej pomocy Ukrainie.
W Niemczech 70 wybitnych naukowców i polityków krytykuje politykę niemieckiego rządu wobec Ukrainy – domaga się niezwłocznego, większego wsparcia dla Kijowa.

Powstała przepaść pomiędzy retoryką o „punkcie zwrotnym” a faktycznym wsparciem militarnym dla Ukrainy. Zamiast szybko i kompleksowo dostarczać wszystko, co potrzebne i stwarzać warunki do długotrwałej efektywności obronnej, polityka Niemiec i Zachodu sprowadza się do zapewnienia Ukrainie dokładnie tego, co potrzebne do kontynuowania wojny, ale nie na tyle, aby doprowadzić ją do pomyślnego zakończenia – napisano w apelu.

Według nich polityka ta stwarza problem strategiczny.
W dłuższej perspektywie Rosja Putina zagraża całemu zachodniemu sojuszowi. Aby zapobiec dominacji Rosji w Europie, konieczne jest zatrzymanie rosyjskiej ekspansji na Ukrainie – czytamy w tekście.

1 lutego 2024 r. Unia Europejska zorganizuje specjalny szczyt, na którym planuje omówić przeznaczenie 50 mld euro dodatkowej pomocy dla Ukrainy na okres czterech lat.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel przekazał tę informację na konferencji prasowej w poniedziałek w Brukseli.
Charles Michel powiedział, że na szczycie 1 lutego przywódcy UE omówią średniookresowy przegląd budżetu UE, w tym podział wieloletniej pomocy dla Ukrainy.

Berlin skomentował plany ministra obrony Ukrainy dotyczące mobilizacji Ukraińców z zagranicy.
Niemieckie Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że potencjalne plany Ukrainy dotyczące mobilizacji obywateli z zagranicy „nie będą miały praktycznych konsekwencji” dla Ukraińców w Niemczech.

Holandia podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie pierwszych osiemnastu myśliwców F-16.
Informację podano po rozmowie telefonicznej premiera Holandii Marka Rutte i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Rutte potwierdził, że poinformował już Zełenskiego o decyzji rządu holenderskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *