Ukraina po tygodniu. Donald Tusk w Kijowie

Zdjęcie wyróżniające: president.gov.ua

Skrót najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Ukraina po tygodniu”.

22 stycznia premier Polski Donald Tusk złożył wizytę w Kijowie

„Mamy też wiele dwustronnych spraw do omówienia, są pewne konflikty interesów, wiemy o tym, będziemy o tym rozmawiać, ale w duchu przyjaźni, abyśmy jak najszybciej te problemy rozwiązali, a nie je wspierali i mnożyli” – powiedział dziennikarzom szef polskiego rządu.

Oprócz tego Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Polska przyłączyła się do deklaracji krajów Grupy Siedmiu w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

„Rozmawialiśmy o przystąpieniu Polski do deklaracji G7. Jestem wdzięczny za chęć rozpoczęcia prac nad umową o bezpieczeństwie między naszymi krajami” – oświadczył ukraiński prezydent.

„Właściwie jestem w Kijowie także ze względu na bezpieczeństwo Polski. To nie jest tylko kwestia Ukrainy. To kwestia bezpieczeństwa całego wolnego świata, a Polski w szczególności, choćby ze względu na położenie geograficzne” – stwierdził Donald Tusk.

Ponadto Zełenski zapowiedział nowy pakiet obronny ze strony Polski.

Według premiera Ukrainy Denysa Szmyhala od początku wojny na pełną skalę Polska dostarczyła Ukrainie broń i sprzęt o wartości prawie 3,5 miliarda dolarów.

Najbliższe miesiące będą krytyczne dla Ukrainy – John Kirby.

Stany Zjednoczone stwierdziły, że należy jak najszybciej podjąć decyzję w sprawie pomocy dla Ukrainy, gdyż najbliższe miesiące będą krytyczne.

Oświadczył to John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Przedstawiciel administracji USA dodał, że choć linia frontu po obu stronach nie uległa znaczącym zmianom, na Ukrainie trwają aktywne walki.

„Ukraińskich dowódców można zrozumieć, muszą podejmować dość trudne decyzje dotyczące tego, jakiej broni użyją, jakich pocisków użyją i jakich rakiet. Bo nie wiedzą, kiedy będą kolejne dostawy. I to jest straszna sytuacja” – powiedział Kirby.

Rano 23 stycznia Kijów, Charków, Pawłograd, Szostka i inne zaludnione obszary Ukrainy zostały zaatakowane przez rosyjskie rakiety.

Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 21 rakiet wroga.

Poinformowano, że w wyniku rosyjskiego ataku na Kijów 23 stycznia rano zostało uszkodzonych kilka domów i przedszkoli, a w niektórych dzielnicach paliły się samochody.

Polska uruchomiła swoje lotnictwo w związku ze zmasowanym rosyjskim atakiem rakietowym na Ukrainę.

Niemcy po raz pierwszy przekażą Ukrainie śmigłowce wojskowe.

Po osiemnastym spotkaniu w formacie „Ramstein” minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział przekazanie Ukrainie wycofanych ze służby wielozadaniowych śmigłowców wojskowych Sea King Mk41.

„Sea King to sprawdzony i niezawodny helikopter, który pomoże Ukraińcom w wielu dziedzinach: od rozpoznania nad Morzem Czarnym po transport żołnierzy. To pierwsza niemiecka dostawa tego typu” – podkreślił Pistorius.

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się w Użhorodzie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Spotkanie odbyło się w środę 24 stycznia. O wynikach spotkania z premierem Słowacji poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Według niego Słowacja będzie wspierać program Ukraine Facility, który przewiduje alokację dla Ukrainy 50 miliardów euro z Unii Europejskiej. Ponadto Robert Fico zapewnił, że w pełni popiera dążenia Ukrainy do integracji europejskiej. Rząd Słowacji nie będzie blokował zakupu przez Ukrainę broni i sprzętu od słowackich przedsiębiorstw. Będzie trwała współpraca w kwestii dostaw od słowackiej firmy sprzętu do budowy linii obronnych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *