Ukraina po tygodniu. 10. rocznica rozpoczęcia Rewolucji Godności

Zdjęcie wyróżniające: president.gov.ua

Na 10. rocznicę rozpoczęcia Rewolucji Godności do Kijowa przybyli prezydent Mołdawii Maia Sandu i głowa Rady Europejskiej Charles Michel. Oczywiście te wizyty wiązały się nie tylko z rocznicą, lecz z rozpoczęciem negocjacji o członkostwie obu państw w UE, o czym decyzja ma zapaść w grudniu. Droga obu państw do UE była i nadal jest niezwykle długa i krwawa, i w tym sensie doświadczenie, zwłaszcza Ukrainy, w porównaniu do innych członków UE jest unikatowe. Jednocześnie moment przystąpienia Ukrainy do UE na zawsze zmieni geopolityczną sytuację w Europie i będzie przełomowym w historii projektu zjednoczonej Europy.

Joe Biden w artykule dla „The Washington Post” wezwał do wsparcia Ukrainy.

Amerykański prezydent przekonuje Amerykanów, że pomoc jego kraju Ukrainie uniemożliwia zaangażowanie wojsk amerykańskich w wojnę z Rosją.

„Trzymamy żołnierzy amerykańskich z dala od tej wojny, wspierając odważnych Ukraińców, którzy bronią swojej wolności i ojczyzny. Zapewniamy im broń i pomoc gospodarczą, aby powstrzymać Putina przed podbojem, zanim konflikt się rozszerzy” – napisał prezydent Stanów Zjednoczonych.

Szef Pentagonu przybył do Kijowa z „przesłaniem wsparcia”.

W poniedziałek rano sekretarz obrony USA Lloyd Austin przybył do Kijowa i oświadczył, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w jej wojnie z Rosją.

Obawy dotyczące kontynuacji amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy wzrosły ostatnio wskutek trwającej na ten temat debaty w Kongresie.

Z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa przyjechała prezydent Mołdawii, która omówiła kroki w stronę UE.

W 10. rocznicę Rewolucji Godności Maia Sandu wraz z Ołeną i Wołodymyrem Zełenskimi uczcili pamięć działaczy, którzy zginęli podczas Euromajdanu.

Na konferencji prasowej w Kijowie po negocjacjach z prezydentem Ukrainy Maia Sandu wyraziła przekonanie, że Rosja ma plany okupacji Mołdawii.

„Bez Waszego oporu nasz kraj byłby kolejnym terenem rosyjskiej okupacji. Kolejny – i zapewne nie ostatni. Chroniąc Ukrainę, chronicie także Mołdawię” – powiedziała Sandu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przybył do Kijowa w 10. rocznicę Rewolucji Godności.

„Miło jest znów być w Kijowie – w gronie przyjaciół” – skomentował przybycie Michel.

W trakcie wizyty Charles Michel obiecywał zrobić wszystko, co możliwe, aby do końca roku Ukraina i Mołdawia otrzymały decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia do UE.

Po negocjacjach z prezydentami Ukrainy i Mołdawii w Kijowie szef Rady Europejskiej podkreślił, że w tej chwili nie chodzi o samą akcesję, ale o rozpoczęcie długiego procesu, który „jest pełen żądań, a czasem przynosi rozczarowanie”. Przypomniał również, że oba kraje będą musiały wykonać wiele zadań, w tym w kwestii praworządności, ale pierwszy krok należy zrobić już teraz.

„Zrobię wszystko, aby przekonać moich 27 kolegów (przywódców państw członkowskich UE), że potrzebna jest nam pozytywna decyzja w grudniu” – powiedział Michel.

Ukraina ogłosiła niemieckiego producenta materiałów budowlanych Knauf sponsorem wojny.

Ukraińscy urzędnicy wyjaśnili, że firma Knauf, jeden z największych na świecie producentów materiałów budowlanych, w 2022 roku wpłaciła do budżetu terrorystycznego państwa –Federacji Rosyjskiej – ok. 117 mln dolarów.

Ponadto niemiecka firma aktywnie promuje mobilizację w Rosji, wysyłając swoich pracowników na wojnę z Ukrainą. Stało się to podstawą do umieszczenia Towarzystwa Ubezpieczeń Narodowych firmy Knauf na liście międzynarodowych sponsorów wojny.

Ogółem od 1993 r. Knauf zainwestował w rosyjską gospodarkę ponad 1,65 miliarda euro.

Ambasada Ukrainy zwróciła się do Ministra Spraw Zagranicznych RP z apelem w związku ze śmiercią ukraińskiego kierowcy na granicy.

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarych podkreślił, że strajk polskich przewoźników zagraża życiu i zdrowiu ludzi, powoduje istotne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, co pozwala Polsce na zgodne z prawem rozwiązywanie zgromadzeń.

„Wzywamy polskie władze do podjęcia zdecydowanych działań mających na celu odblokowanie ruchu i niedopuszczenie do tego, aby ukraińscy, polscy i zagraniczni kierowcy ciężarówek stali w wielokilometrowych kolejkach bez zapewnienia odpowiednich warunków – stając się zakładnikami działań organizatorów protestów” – powiedział Wasyl Zvarych.

Wszystkie prowincje Kanady uznały Hołodomor za akt ludobójstwa.

Atlantycka prowincja Kanady – Wyspa Księcia Edwarda – uznała Hołodomor za akt ludobójstwa na Ukraińcach, stając się ostatnią prowincją z dziesięciu, która to uczyniła.

W rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie deklarację podpisało 55 państw i delegacja UE.

55 państw członkowskich ONZ i delegacja UE podpisały deklarację zainicjowaną przez Ukrainę przy ONZ w 90. rocznicę Hołodomoru 1932–1933. Poinformował o tym na swoim Twitterze (X) szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Podziękował każdemu państwu członkowskiemu, które zajęło takie stanowisko.

„Ważne jest, że w ONZ coraz więcej uwagi poświęca się Hołodomorowi, a liczba podpisów wzrosła w porównaniu z poprzednim tego typu dokumentem z 2018 roku. Dyplomacja ukraińska w dalszym ciągu pracuje nad przywróceniem sprawiedliwości historycznej i uczczeniem ofiar Hołodomoru” – dodał minister.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *