Podsumowanie wydarzeń z 5 września

📌 Kolejny prokurator złożył rezygnację z pracy w Prokuraturze Generalnej. Witalij Wolskij: „Patrzysz na to, co się dzieje – i w pewnym momencie dokonujesz wyboru”.
📌 Bloger Pawieł Spiryn został zatrzymany w Mińsku. Sprawa dotyczy filmu Spiryna „Granica”, który znalazł się na liście materiałów ekstremistycznych. Wiadomo, że przeszukano jego dom. Sprawą zajmuje się Centralne Biuro Komisji Śledczej.
📌 PandaDoc żąda zwolnienia swoich pracowników i grozi władzom ustanowieniem alternatywy dla Parku Wysokich Technologii poza Białorusią. Firma podkreśla, że oskarżenia wobec ich pracowników są nieprawdziwe i mają podłoże polityczne, a zatrzymani są tak naprawdę zakładnikami.
📌 Według MSW Białorusi w miniony piątek w 13 miejscach doszło do 22 protestów. MSW podaje, że wzięło w nich udział około tysiąca osób. W kilku miejscach w Mińsku odbywały się nieautoryzowane wiece. Największy był marsz kobiet. Policja zatrzymała 41 osób za łamanie prawa o imprezach masowych. 21 osób jest przetrzymywanych w areszcie śledczym w celu sporządzenia protokołów administracyjnych.
📌 Światłana Cichanouska niebawem odwiedzi Warszawę. Według Domu Białoruskiego w Warszawie spotkanie zaplanowano na 9 września.
📌 Niemiecki minister spraw zagranicznych oświadczył, że jeśli Łukaszenka nie odpowie na żądania UE, sankcje wobec Mińska będą się rozszerzać.
📌 Powierniczka Cichanouskiej wyjechała do Polski.
📌 Białoruskie media państwowe opublikowały „przechwyconą rozmowę między Warszawą a Berlinem” o Nawalnym.
📌 Rada Koordynacyjna zwróciła się do Komitetu Śledczego z propozycją zorganizowania spotkania w celu omówienia wszczęcia postępowania karnego w sprawie aktów przemocy.
Komisja Śledcza odpowiedziała, że odwołanie Rady Koordynacyjnej zostało uwzględnione w sprawie karnej przeciwko samej Radzie, dyskusja z przedstawicielami Rady byłaby „bezcelowa”.
📌 Prezydent USA Donald Trump oświadczył na konferencji prasowej w Waszyngtonie, że nie ma powodu wątpić w ustalenia niemieckiego rządu w sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego trucizną podobną do rosyjskiej trucizny wojennej „Nawiczok”.
📌 Dziś przestały działać strony internetowe Białoruskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz stowarzyszenia publicznego Biełaja Ruś. Wcześniej na portalach społecznościowych pojawił się zrzut ekranu strony głównej serwisu BIPH z apelem „białoruskich cyber-partyzantów”.
📌 Około 30 osób zostało zatrzymanych za udział w nieusankcjonowanych wiecach w Mińsku – informuje Interfaks-Zachad, powołując się na oficjalną przedstawicielkę komitetu wykonawczego miasta Mińska Natallię Hanusiewicz.
📌 Komitet strajkowy w Biełaruśkalij (Soligorsk) twierdzi, że narasta presja na strajkujących górników. Komitet strajkowy uważa presję sił bezpieczeństwa za „represje reżimu”. Strajk na Belaruśkalij rozpoczął się 17 sierpnia. 19 sierpnia na wiecu w Soligorsku przedstawiciele komitetu strajkowego Biełaruśkalij zadeklarowali gotowość do strajku głodowego w przypadku nacisku na strajkujących górników.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *