Białoruś po tygodniu. Zamknięcie Białorusi

Portal Białoruś2020 tradycyjnie już przedstawia podsumowanie najważniejszych wydarzeń dotyczących Białorusi w mijającym tygodniu.

Reżim Alaksandra Łukaszenki nadal odgradza Białoruś nie tylko od świata demokratycznego, ale nawet od własnych obywateli, mieszkających poza Białorusią. Decyzja o rezygnacji z otwierania lokali wyborczych podczas „referendum konstytucyjnego”, czyni tę inicjatywę białoruskiego uzurpatora jeszcze bardziej zmarginalizowaną, a jego wyniki w jeszcze mniejszym stopniu będą reprezentować rzeczywiste nastroje społeczeństwa białoruskiego.

Marginalizacja i proces uzależnienia Łukaszenki od Moskwy trwa, widać to również w stosunkach białorusko-ukraińskich. W minionym tygodniu reżim podjął próbę dokonania prowokacji informacyjnej, jakoby Białoruś przechwyciła ukraińskiego drona. Ukraińscy dziennikarze szybko wyjaśnili, że w rzeczywistości przechwycono (najprawdopodobniej przez pomyłkę) rosyjski sprzęt Orlan, wkrótce tę wersję potwierdził ambasador Ukrainy na Białorusi. Sam jednak fakt podjęcia takiej próby w warunkach zgromadzenia wojsk rosyjskich na Białorusi świadczy o tym, że Łukaszenka nie liczy już na odnowienie współpracy z rządem ukraińskim i działa wyłącznie w interesie Moskwy.

Z kolei liderka demokratycznej Białorusi Swiatłana Cichanouska odbyła spotkanie z posłami Rady Najwyższej Ukrainy, co stało się ważnym krokiem do nawiązania stosunków pomiędzy białoruską społecznością demokratyczną a Ukrainą. W warunkach marginalizacji pozycji Łukaszenki, nawiązanie takiej współpracy wygląda na istotną inwestycję dla wypracowania już teraz wspólnej wizji przyszłości regionu i wspólnych dyplomatycznych inicjatyw.

 

Polski dezerter Emil Czeczko poinformował, że złożył wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

 „Jestem gotów wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. […] Uważam, że polskie społeczeństwo ma prawo znać prawdę o sytuacji, która dzieje się na granicy” – powiedział Czeczko.

 

Na Białorusi zaczęto rozmieszczać placówki polowe jednostek Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji biorących udział w ćwiczeniach Państwa Związkowego

Jednostki wojskowe zorganizowały już jednolity system dowodzenia i kontroli. Rosyjskie wojsko przeprowadziło już prace inżynieryjne w celu umieszczenia stanowisk dowodzenia na lądzie, a teraz zajmuje się ich kamuflażem.

 

Departament Stanu USA nakazał wywiezienie rodzin dyplomatów z Białorusi w związku z sytuacją na Ukrainie

Białoruskie MSZ zareagowało na decyzję, stwierdzając, że dyplomatom nie grozi niebezpieczeństwo. Podkreślono, że „Stany Zjednoczone nie są świadome sytuacji w Europie Wschodniej, podejmują upolitycznione decyzje w celu eskalacji napięcia”.

 

Mińsk wprowadza zakaz tranzytu kolejowego z Litwy dla pewnych grup towarów

Zakaz wejdzie w życie 7 lutego i obejmie produkty naftowe, nawozy chemiczne i mineralne ładowane na stacjach Kolei Litewskich. Białoruscy urzędnicy nazywają taką decyzję „odwetowymi środkami ochronnymi”.

 

Białoruskie MSZ zrezygnowało z otwierania podczas referendum lokali wyborczych za granicą

Jednym z powodów tej decyzji jest koronawirus. Sekretarz prasowy ministerstwa zaprosił Białorusinów przebywających za granicą do przyjazdu na Białoruś w celu głosowania.

 

Białoruskie MSZ poinformowało, że tydzień temu ukraiński dron naruszył granicę Republiki Białorusi w celu przeprowadzenia rekonesansu nad poligonem w Brześciu

Urządzenie zostało przechwycone przez białoruskie wojsko. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy nazwało tę informację kolejną prowokacją władz białoruskich. Później okazało się, że 24 stycznia białoruskie wojsko przechwyciło nie ukraińskiego drona zwiadowczego, ale rosyjskiego drona Orlan.

Białoruskie wojsko twierdzi, że zestrzeliło wyprodukowanego na Ukrainie Spectatora M1. Dziennikarze ukraińscy jednak zwracają uwagę, że kształt głównej części drona demonstrowanego przez kanał białoruski jest podobny do Orlana. Ponadto skrzydła Spectatora M1 mają winglety, czego nie ma w przypadku rosyjskiej maszyny.

Zdjęcie: https://zaxid.net/zbitiy_biloruskimi_viyskovimi_ukrayinskiy_bezpilotnik_viyavivsya_rosiyskim_n1535270

Ambasador Ukrainy na Białorusi Igor Kyzym, zaprzeczając wystrzeleniu drona przez ukraińskie wojsko, powiedział, że prawdopodobnie był to Orlan, który służy w Rosji i Białorusi.

Dziennikarze wyjaśnili, że Orlany dostarczane są również do Kazachstanu, Kirgistanu, Birmy i Uzbekistanu, ale zaznaczyli, że „w obecnym stanie stosunków rosyjsko-ukraińskich byłoby naprawdę dziwne, gdyby Ukraina kupiła drony rozpoznawcze w Rosji”.

 

Mińsk i Moskwa podpiszą porozumienie o współpracy wojskowo-technicznej

Tekst porozumienia nie został jeszcze opublikowany. Rokowania i podpisanie umowy powierzono Państwowemu Komitetowi Wojskowo-Przemysłowemu Białorusi.

 

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na niektórych obywateli Białorusi za działania „przeciwko dysydentom”

Nazwiska osób objętych sankcjami nie są upublicznione. W oświadczeniu stwierdzono jednak, że ograniczenia wizowe będą dotyczyły obywateli Białorusi zaangażowanych w „poważne działania przeciwko dysydentom, które zostały przeprowadzone poza jurysdykcją narodową”, W dokumencie jest także wzmianka o sprawie białoruskiej lekkoatletki Kristiny Timanowskiej.

 

Swiatłana Cichanouska przekazała ukraińskim deputowanym prośby diaspory białoruskiej na Ukrainie

3 lutego Swiatłana Cichanouska odbyła spotkanie internetowe z przedstawicielami międzyfrakcyjnego stowarzyszenia Rady Najwyższej Ukrainy „Za Demokratyczną Białoruś”. Przekazała posłom prośby diaspory białoruskiej na Ukrainie, z którą kontaktowała się dzień wcześniej – w rocznicę śmierci Witalija Szyszowa.

Zdjęcie: picture-alliance/dpa/A.Liamkievich

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *