Białoruś po tygodniu. Z czym wchodzimy w rok 2023?

„Rok Pokoju i Dobrobytu” – tak Łukaszenka nazwał rok 2023 w swoim pierwszym dekrecie. Cynizm tego stwierdzenia widać wyraźnie zwłaszcza w kontekście wydarzeń na Białorusi z pierwszych dwóch tygodni nowego roku: sąd nad laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Alesiem Bialackim i innymi przedstawicielami Organizacji Obrony Praw Człowieka „Wiasna”, ogłoszenie wspólnych, białorusko-rosyjskich ćwiczeń wojskowych (rok temu takie „ćwiczenia” skończyły się atakiem na Ukrainę), odrzucenie wniosku o ułaskawienie 24-letniej Sofii Sapiegi, ustawa rozszerzająca możliwości Łukaszenki pozbawienia Białorusinów obywatelstwa własnego państwa.

„Wojna to pokój” – mówi się obywatelom antyutopijnego świata George`a Orwella w powieści „1984”. „Rok Pokoju i Dobrobytu” w łukaszenkowskim wydaniu jest rokiem koszmaru. I tak się zaczyna. Czy skończy się koszmar? Na razie to wciąż zależy od przebiegu wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Nieustannie, także w tym roku, zapraszamy Państwa do śledzenia wydarzeń na Białorusi w naszych cotygodniowych podsumowaniach „Białoruś po tygodniu”.

Zdjęcie wyróżniające – https://mobile.twitter.com/loran25962735

1 stycznia Łukaszenka wydał pierwszy dekret w nowym roku.

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Pokoju i Dobrobytu, a jednocześnie czasem „demonstracji zalet białoruskiego modelu gospodarczego”. W ten sposób kraj da „białoruską odpowiedź na militaryzację w regionie”.

Od 1 stycznia obywatele Białorusi ubiegający się o polską wizę narodową będą obciążani opłatą konsularną w wysokości 35 euro.

W przypadku otrzymania odmownej decyzji wydania wizy opłata nie podlega zwrotowi. Przy składaniu wniosku w Punkcie Obsługi Wniosków Wizowych pobierana jest również opłata serwisowa w wysokości 11 euro. Decyzja o wysokości opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy krajowej dla obywateli Białorusi w wysokości 35 euro została ustalona na rok, do 31 grudnia 2023 r., ale potem może ulec zmianie.

Walery Sachaszczyk spotkał się z Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walerijem Załużnym.

Nic nie wiadomo o dokładnym terminie spotkania ani o przedmiocie rozmowy. Sam Sachaszczyk wyjaśnił, że nie jest jeszcze gotowy do wydania komentarzy. Zdjęcie ze spotkania zostało umieszczone na Facebooku.

Walery Sachaszczyk i Walerij Załużny. Zdjęcie: facebook Walerego Sachaszczyka

Białorusin i Rosjanin staną przed sądem w Polsce za szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego.

Według prokuratury mężczyźni pozyskiwali dla rosyjskiego wywiadu informacje o polskich obiektach wojskowych o krytycznym znaczeniu obronnym. Prokuratura informuje również, że oskarżeni przekazywali rosyjskiemu wywiadowi informacje „o gotowości bojowej, morale i funkcjonowaniu” jednostek tych obiektów.

Łukaszenka podpisał ustawę pozbawiającą „ekstremistów” obywatelstwa.

Dokument wejdzie w życie sześć miesięcy po oficjalnej publikacji. Zaznaczono, że podpisana ustawa „ma na celu poprawę ustawodawstwa dotyczącego obywatelstwa w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego”.

Na Białorusi zalegalizowano import równoległy, czyli import towarów bez zgody właściciela praw autorskich.

Dozwolone jest również wykorzystywanie w ten sam sposób filmów, muzyki, programów telewizyjnych i radiowych, oprogramowania z krajów „nieprzyjaznych”. Odpowiednie prawo będzie obowiązywać przez dwa lata.

Dwa eszelony z rosyjskimi żołnierzami i sprzętem przybyły na Białoruś. Na niektórych pojazdach widnieje litera Z.

„Białoruscy żołnierze przywitali kolegów z Federacji Rosyjskiej chlebem i solą” –

podkreśliło Ministerstwo Obrony. Ci z kolei dziękowali Białorusinom „za ciepłe przyjęcie”. Ministerstwo Obrony poinformowało, że regionalne zgrupowanie wojsk, w skład którego wchodzą jednostki, jest budowane „w ramach zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Państwa Związkowego Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej”.

Od 16 stycznia do 1 lutego na Białorusi odbędą się wspólne ćwiczenia lotnictwa taktycznego jednostek lotniczych Sił Zbrojnych Białorusi i Rosji, wchodzących w skład regionalnego zgrupowania wojsk.

Informację podało Ministerstwo Obrony Białorusi. Poinformowano również, że dziś (tj. 13.01.br. – przyp. red.] na Białoruś przybył „komponent lotniczy Wojskowych Sił Kosmicznych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej”.

Sofii Sapiedze, byłej partnerce Ramana Pratasiewicza, która została zatrzymana w maju 2021 roku po przymusowym lądowaniu samolotu linii Ryanair z Aten do Wilna, odmówiono ułaskawienia.

We wrześniu ubiegłego roku Sapiega przeszła pierwszy etap ułaskawienia. Jednak 10 stycznia w rozmowie telefonicznej z kolonii karnej przekazała krewnym, że ​​po Nowym Roku otrzymała negatywną odpowiedź na wniosek o ułaskawienie.

12 stycznia pojawiły się informacje, że UE nie włączyła Białorusi do pakietu sankcji wobec Rosji, ponieważ poprosiła o to Ukraina.

Wiadomość przekazał korespondent „Radia Wolność” w Brukseli. Oficjalny Kijów zaprzeczył tym informacjom, twierdząc, że w Unii Europejskiej nie ma jeszcze konsensusu. Później Bruksela poinformowała, że dyskusje na temat nowych sankcji są poufne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *