Białoruś po tygodniu. Spotkanie Cichanouskiej z Obamą

Zeszły tydzień wzmocnił tendencje, które są obserwowane na Białorusi już od wielu lat. Z jednej strony to kontynuacja represji wewnątrz kraju (tym razem połączona z już otwartym rosyjskim kontekstem, gdyż w Mińsku wprost świętowano „Dzień Rosji”), z drugiej – wzmocnienie nacisku międzynarodowego na reżim Łukaszenki. Joe Biden przedłużył sankcje, IKEA ogłosiła, że nie zamierza wracać na Białoruś, a Swiatłana Cichanouska na tym tle spotkała się z Barakiem Obamą.

O tym i o innych najważniejszych wiadomościach związanych z Białorusią w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

W Mińsku świętowano „Dzień Rosji”

W sobotę, 11 czerwca, w centrum Mińska odbył się koncert poświęcony Dniu Rosji. W wydarzeniu wzięło udział szereg artystów z Rosji, którzy wcześniej wsparli agresję rosyjską wobec Ukrainy. Impreza była sponsorowana przez największe rosyjskie korporacje państwowe.

Rosja poczyniła ustępstwa wobec Białorusi na tranzyt produktów naftowych.

Moskwa i Mińsk uzgodniły, że Białoruś będzie mogła eksportować swoje produkty naftowe przez wszystkie rosyjskie porty. Wcześniej takie umowy zakładały, że białoruskie ładunki dostarczane są przez porty północno-zachodniego regionu Rosji.

Ambasada Niemiec na Białorusi wznowiła wydawanie wiz turystycznych.

Placówka zastrzegła jednak, że ze względu na zwiększony popyt, czas rozpatrywania wniosków wizowych może się wydłużyć.

Biden przedłużył o rok sankcje wobec władz białoruskich.

Prezydent USA uważa, że ​​podważają one procesy i instytucje demokratyczne na Białorusi, w związku z czym przedłużył na kolejny rok reżim sankcji przewidzianych dekretem prezydenckim z 2006 r. (zmienionym w 2021 r.).

IKEA oświadczyła, że ​​nie zamierza wznawiać pracy na rynku rosyjskim ani białoruskim.

Dwa biura zakupów i logistyki Inter IKEA w Moskwie i Mińsku zostaną zamknięte na stałe.

Wasil Bykow został usunięty z ukraińskiego programu szkolnego.

Powodem jest wojna z Rosją. Utwór Wasyla Bykowa „Ballada alpejska”, który był omawiany w ukraińskich szkołach, został wykluczony z programu decyzją Ministerstwa Edukacji Ukrainy. Z listy skreślono klasyków literatury białoruskiej wraz z przedstawicielami literatury rosyjskiej.

Firma dostawy jedzenia Glovo opuszcza Białoruś.

Firma przekazała kurierom wiadomość odnośnie swojej decyzji. „Na tym etapie ważne jest dla nas zminimalizowanie konsekwencji zamknięcia usługi dla Ciebie. Wszystkie procedury będą przestrzegane terminowo i zgodnie z obowiązującym prawem”.

KGB dodało 14 kolejnych Białorusinów do listy „terrorystów”.

Spośród 836 osób na liście 94 to Białorusini, czyli ponad 11%. Jeśli KGB nadal będzie uzupełniać listę w tym samym tempie, Białoruś stanie się krajem numer 1 na świecie pod względem liczby „terrorystów”.

Swiatłana Cichanouska spotkała się z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą podczas roboczej podróży do Kopenhagi.

„To było bardzo ciepłe spotkanie. Prezydent Obama wyraził podziw dla Białorusinów i naszej pracy. Wiedział, co się z nami dzieje, więc nie musiałem opowiadać całej naszej historii walki. Opowiedziałam o ostatniej fali represji i naszych partyzantach.

Obiecał poświęcić więcej uwagi naszemu krajowi. Poprosiłam Baracka o włączenie naszej młodzieży do programu dla młodych liderów Obamy, o zaproszenie Białorusinów do udziału w międzynarodowych szkoleniach i forach. Prezydent Obama powiedział też, że chciałby przedstawić mnie swojej żonie Michelle Obamie, która prowadzi Fundację Obamy.

Po tym spotkaniu mam wrażenie, że Białoruś ma jeszcze jednego przyjaciela” – napisała Swiatłana Cichanouska na własnym kanale na Telegramie.

 

Zdjęcie wyróżniające: telegram kanał Swiatłany Cichanouskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *