Białoruś po tygodniu. Spotkanie Cichanouskiej z Dudą w Belwederze

Na różnych płaszczyznach nadal trwa aktywna międzynarodowa działalność promująca niepodległą Białoruś. W sobotę, 10 grudnia, po raz pierwszy na uroczystości wręczenia Nagrody Nobla przemowa laureata wybrzmiała w języku białoruskim – to historyczne przemówienie wygłosiła Natalia Pińczuk, żona uwięźnionego na Białorusi Alesia Bialeckiego.

Natomiast w czwartek, 8 grudnia, w Belwederze odbyło się tradycyjne spotkanie prezydeta RP ze społecznością białoruską na czele ze Swiatłaną Cichanouską. Duda podkreślił, że Polska dąży do tego, żeby na wschodzie graniczyć z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią. I to jest oczywisty wspólny interes wszystkich demokratycznych państw Europy Wschodniej.

O tym i innych najważniejszych wiadomościach tygodnia związanych z Białorusią – w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

Dla obywateli Rosji i Białorusi, chcących uzyskać zezwolenie na pobyt na Litwie lub nawet wizę krajową, wprowadzono nowy rodzaj weryfikacji.

Teraz obywatele będą zobowiązani do wypełnienia specjalnej ankiety z pytaniami dotyczącymi ich przeszłości, a także określenia na piśmie swojego stosunku do rosyjskiej agresji na Ukrainie. Takie badanie zdaniem litewskich władz stanie się dodatkowym filtrem bezpieczeństwa i pozwoli zidentyfikować cudzoziemców, którzy ze względu na swoją dotychczasową działalność lub powiązania z niedemokratycznymi reżimami mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy.

Pułk Kalinowskiego i CyberPartyzanci ogłosili zjednoczenie i wspólną pracę.

„Ta praca ma na celu osiągnięcie jak największego efektu naszych wspólnych wysiłków” – skomentowano w Pułku.

Sprzedaż prawie wszystkich marek samochodów na Białorusi zbliża się do zera.

Tylko jeden producent odnotował gwałtowny wzrost. Mowa o Geely – firma drugi miesiąc z rzędu zwiększa wolumeny sprzedaży i w listopadzie zajmowała już ponad 80% krajowego rynku samochodowego.

Prawnicy Maryi Kalesnikawej i Siergieja Cichanouskiego zostali pozbawieni licencji.

Mowa o Władimirze Pylczence, który bronił Kalesnikawej i Eduarda Babaryki, a także o obrońcy Cichanouskiego Wiktorze Mackiewiczu.

Pozbawienie licencji prawnika Sergieja Cichanouskiego skomentowała Swiatłana Cichanouska: „Wiktor Mackiewicz jest profesjonalistą, który bronił więźniów politycznych. Dziękuję mu za godność, z jaką przez cały ten czas wykonywał swoją pracę, oraz za troskę, jaką okazywał mojemu mężowi i innym klientom. Pomoc prawnika jest bardzo ważna, jeśli jesteś na Białorusi: zarówno jako obrońcy, jak i towarzysza broni, a także jako osoby przekazującej wiadomości od bliskich. Ale chcę też powiedzieć: w ciągu dwóch i pół roku reżimowi nie udało się złamać Siergieja. I ten krok również go nie złamie”.

Natalia Pińczuk odebrała złoty medal i dyplom Pokojowej Nagrody Nobla dla swojego męża Alesia Bialackiego, uwięzionego na Białorusi.

„Ta nagroda należy się wszystkim moim znajomym obrońcom praw człowieka, wszystkim działaczom społecznym, dziesiątkom tysięcy Białorusinów, którzy byli bici, torturowani, aresztowani i więzieni. Nagroda ta jest wyróżnieniem dla milionów obywateli Białorusi, którzy stanęli w obronie swoich praw obywatelskich. Podkreśla dramatyczną sytuację praw człowieka w kraju” – Natalia Pińczuk zacytowała swojego męża.

Jej wypowiedź stała się pierwszą przemową w języku białoruskim w historii Nagrody Nobla.

Natalia Pinczuk z Nagrodą Nobla. Zdjęcie: thenobelprize.org

8 grudnia odbyła się kolejna wizyta Swiatłany Cichanouskiej w Polsce – spotkała się z dwoma prezydentami Polski oraz prezentowała książkę.

W miniony czwartek Swiatłana Cichanouska gościła w Polsce. W pierwszej kolejności liderka odwiedziła Gdańsk, gdzie złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz spotkała się z byłym prezydentem RP (1990-1995) Lechem Wałęsą.

Swiatłana Cichanouska z Lechem Wałęsą. Zdjęcie: strona Lecha Wałęsy na Facebooku 

Wieczorem tego samego dnia Cichanouska przybyła do Warszawy, gdzie wzięła udział w prezentacji książki „Lodołamaczka Swiatłana Cichanouska”, po czym w Belwederze uczestniczyła w tradycyjnym, corocznym spotkaniu prezydenta RP z przedstawicielami społeczności białoruskiej.

– Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną, niepodległą Białorusią, której społeczeństwo, bratni naród decyduje sam o sobie. Nie chcemy mieć granicy z terytorium okupowanym przez Rosję, gdzie jest rosyjska armia, która walczy, zwalcza wolne, suwerenne społeczeństwo. Wspieramy Was i będziemy Was nadal wspierać, abyście odzyskali swoją wolną, suwerenną, niepodległą ojczyznę – zapewnił Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z Cichanouską oraz reprezentantami społeczności białoruskiej.

Zdjęcie wyróżniające: prezydent.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *