Białoruś po tygodniu. Państwo bez praw człowieka

Prawie żaden tydzień na Białorusi nie mija bez porażających wiadomości, które, wydawałoby się, zupełnie nie przystają do logiki XXI wieku. Jedna z takich informacji dotyczy działania zastępcy ministra spraw zagranicznych Białorusi, który wystąpił przeciwko „koncepcji praw człowieka”, nazwawszy ją „utopią”.

Ponadto w tym tygodniu do Białorusi przyjechała głowa samozwańczej DRL, a miasta ukraińskie znowu zostały ostrzelane z terytorium Białorusi – i jest to podobno „normalność” dla reżimu Łukaszenki.

O tym i innych wydarzeniach mijającego tygodnia na Białorusi w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

Kolejne ostrzały ukraińskich miast z terytorium Białorusi.

Dowództwo Operacyjne „Północ” podało, że rano 28 lipca z terytorium Białorusi wystrzelono ponad 20 pocisków, z których dziewięć spadło w lasach obwodu czernihowskiego.

„Od 5:20 do 6:30 białoruskie źródła otrzymały informację o wystrzeleniu ponad 20 rakiet z terytorium Białorusi. Obecnie wiadomo o zlokalizowaniu dziewięciu rakiet na terytorium gminy Gonczariw w obwodzie czernihowskim, które spadły w masyw leśny. Nasz system obrony przeciwlotniczej również działał” – poinformowało dowództwo w poście na Facebooku.

28 lipca doszło również do ostrzałów obwodu kijowskiego, Mikołajowa i Charkowa.

Sąd Najwyższy powiedział, że „Białorusini, którzy uciekli z kraju” będą sądzeni in absentia.

Osoby, przeciwko którym wszczęto sprawy karne, zostaną wezwane do powrotu do kraju, a w razie odmowy, zostaną powiadomione o wyroku. Ustawa przewiduje sądy nad nieobecnymi oraz obowiązkowe zapewnienie obrońcy. Urzędnicy podkreślają, że „każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie. Skazani zrekompensują krzywdę krajowi poprzez kary majątkowe, w tym konfiskatę nieruchomości”.

27 lipca do Brześcia przybyła głowa samozwańczej DRL Denis Puszylin.

Przywódca separatystów i inni przedstawiciele delegacji samozwańczej republiki złożyli kwiaty pod Wiecznym Płomieniem pomnika „Twierdza Brzeska – Bohater”. Puszylin napisał później na swoich portalach społecznościowych, że „nadszedł czas, aby ponownie wyzwolić rosyjskie miasta założone przez Rosjan”.

Wiceminister spraw zagranicznych Białorusi wezwał świat do porzucenia koncepcji praw człowieka.

Podczas spotkania na Pekińskim Forum Praw Człowieka Jurij Ambrazewicz w swoim wystąpieniu skrytykował nowoczesną koncepcję praw człowieka, mówiąc, że Zachód narzuca swoją wizję reszcie świata, podczas gdy każdy kraj ma prawo interpretować koncepcję praw człowieka na swój sposób.

„W ostatnich dziesięcioleciach to właśnie koncepcja praw człowieka była jedną z najpoważniejszych przyczyn niezgodności w stosunkach międzynarodowych. Liberalne demokracje upierają się przy swojej wizji, ale Białoruś ma swój własny punkt widzenia”.

Jednocześnie Ambrazewicz zapewnił, że nie kwestionuje „wartości koncepcji praw człowieka jako takich”.

Jeszcze jeden Białorusin zginął w wojnie w Ukrainie.

Pułk Kastusia Kalinowskiego poinformował, że 28 lipca zginął żołnierz batalionu „Wolat”. Na prośbę krewnych nie ujawniono nazwiska, znaku wywoławczego zmarłego, ani szczegółowych okoliczności zgonu.

W Witebsku została zatrzymana była dziennikarka portalu TUT.BY Tatiana Matwiejewa.

Według wczesnych informacji zatrzymania dokonano za obrazki w portalach społecznościowych. Matwiejewa została aresztowana na dworcu w Witebsku po powrocie z podróży służbowej. Wcześniej siły bezpieczeństwa kontaktowały się z nią z propozycją „przyjścia na rozmowę”.

Łukaszenka wymienił nazwiska swoich potencjalnych następców.

Podczas wyjazdu roboczego do obwodu słuckiego 29 lipca Alaksander Łukaszenka zasugerował, kto może zostać jego następcą.

Według Łukaszenki trzeba mieć za sobą „dwie lub trzy osoby”. Powinni to być „silni, profesjonalni i wyrozumiali faceci”.

Jako jednego z kandydatów na swoje miejsce Łukaszenka wymienił szefa mińskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Aleksandra Turczyna.

– Czy Turczyn będzie w stanie rządzić krajem, czy nie? Myślę sobie: a jeśli nie? A potem już nie da się angażować. Przecież prezydentowi nie będziesz przeszkadzać” – powiedział Łukaszenka.

Drugi na liście to Dmitrij Krutoj, który niedawno został nowym ambasadorem Białorusi w Rosji.

Przypomnijmy, że w marcu ubiegłego roku, przemawiając do kolektywu pracowniczego koncernu „Mołoczny mir” w Grodnie, Łukaszenka wymienił nazwiska innych kandydatów na swoje miejsce: byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Karajewa i gubernatora obwodu grodzieńskiego Władimira Karanika.

Swiatłana Cichanouska zwróciła się do Ukraińców na wiecu poparcia dla Ukrainy 25 lipca.

„Kiedy mówię, że teraz Białorusini i Ukraińcy mają wspólnego wroga i wspólny cel, nie mówię tego tylko jako polityk. Mówię to jako matka. Ponieważ obaj dyktatorzy krzywdzą nasze dzieci, niszczą nasze domy i naszą przyszłość. Bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Białorusi. Ale nawet bez wolnej Białorusi Ukraina i cały region nie mogą być bezpieczne.

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, Białorusini i Ukraińcy muszą się zjednoczyć. Musimy sobie nawzajem pomagać. Nie tracić czasu na kłotnie ze sobą. Nie powoływać się na Realpolitik, podejmując główne decyzje. Nie wyciągać wniosków tylko na podstawie słów przywódców politycznych, bo to nie pomoże naszym dzieciom szybciej zobaczyć rodziców”.

Zdjęcie: Telegram kanał Swiatłany Cichanouskiej 

27 lipca demokratyczni Białorusini świętowali Dzień Niepodległości.

27 lipca 1990 r. Rada Najwyższa BSRR przyjęła Deklarację „O suwerenności państwowej Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej”. 25 sierpnia 1991 r. Deklaracji tej nadano status ustawy konstytucyjnej i od tego momentu uznaje się prawdziwą niepodległość Białorusi. Z kolei dzień 27 lipca do 1996 roku miał status Święta Niepodległości, dopóki Łukaszenka nie przeniósł jego obchodów na 3 lipca.

W tym dniu Swiatłana Cichanouska zwróciła się do Białorusinów:

„W tych trudnych dniach wzywam wszystkich Białorusinów do pamiętania o prawdziwym Dniu Niepodległości. Życzę, abyśmy wszyscy pozostali Białorusinami, bez względu na okoliczności, w jakich się znajdujemy. A wtedy Białoruś nigdy nie zniknie, ale będzie prawdziwie niezależnym i rozwiniętym krajem”.

Zdjęcie wyróżniające: „Ria-nowosti”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *