Białoruś po tygodniu. „Moskwa” poszła na dno

Już ponad 50 dni Ukraina heroicznie broni się przed rosyjską nawałą. W tym tygodniu zaszło wydarzenie o wymiarze symbolicznym, niezwykłe i bardzo ważne również z wojskowego punktu widzenia – zatonął rosyjski krążownik „Moskwa”. Był to największy rosyjski okręt wojskowy we flocie czarnomorskiej. Jest to również największy okręt wojskowy od czasów II wojny światowej, który zatonął w trakcie konfliktu zbrojnego.

Rosjanie w odpowiedzi grożą nowymi uderzeniami rakietowymi w Kijów oraz – już otwarcie – grożą innym państwom świata demokratycznego, które przekazują Ukraińcom broń. Sytuacja wciąż pozostaje niebezpieczna, a na wschodzie trwają przygotowania do dużych walk zbrojnych.

O najważniejszych wiadomościach zeszłego tygodnia dotyczących Białorusi, wspominamy w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

Kanclerz Austrii Karl Nehammer spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

To pierwsze spotkanie Putina z europejskim przywódcą od początku wojny. Sam Nehammer określił spotkanie jako „bardzo trudne” i „bardzo bezpośrednie”. Podkreślił, że nie była to „przyjazna wizyta”. Po spotkaniu nie było komunikatów prasowych.

Prokuratura Generalna Białorusi wszczęła sprawę karną w sprawie „podżegania do nienawiści narodowej” w związku z tym, że na uroczystości upamiętniającej w Buchenwaldzie białoruską flagę państwową zastąpiono biało-czerwono-białą.

Z tego powodu ambasador Niemiec został wezwany do białoruskiego MSZ. Wcześniej oficjalna delegacja białoruska nie została zaproszona do Buchenwaldu. W uroczystości wzięli udział Pawieł Łatuszka oraz przedstawiciel Ambasady Ludowej Białorusi w Niemczech Michaił Taube.

Białoruś nałożyła ograniczenia na eksport mąki, cukru, soli i innych artykułów spożywczych.

Teraz można wyeksportować nie więcej niż kilogram tych produktów. Ograniczenie nie dotyczy towarów zakupionych w sklepach wolnocłowych znajdujących się na przejściach granicznych na granicy państwowej Białorusi.

Prezydent Rosji Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka odbyli konferencję prasową po trzygodzinnym spotkaniu w kosmodromie Wostocznyj.

„To, co dzieje się na Ukrainie, to tragedia, ale Rosja nie miała wyboru” – powiedział Putin. Wydarzenia w Buczy nazwał fałszerstwem, „jak to zrobili z bronią chemiczną w Syrii” i wyjaśnił, że Łukaszenka wręczył mu „dokumenty dotyczące prowokacji w Buczy”.

We wtorek, 12 kwietnia, pułk Azow poinformował o użyciu przez armię rosyjską broni chemicznej i ofiarach tych działań.

Informację tę potwierdził szef regionu Pavlo Kyrylenko.

„Wiemy, że ostatniej nocy, około północy, dron zrzucił jakiś wciąż nieznany ładunek wybuchowy, ludzie, którzy byli na terenie mariupolskiej huty, zachorowali, łącznie trzy osoby. Słyszeliśmy, że trzy ranne osoby, zostały przewiezione do szpitala. Otrzymały pomoc medyczną, w tej chwili ich życie nie jest zagrożone”.

Po raz pierwszy w historii „Europejczykiem Roku” została Białorusinka

Wcześniej nagrodę tę otrzymali politycy i Greta Thunberg. Obecnie tytuł zdobyła 27-letnia Lesya Rudnik z Grodna. Organizatorzy, Szwedzki Ruch Europejski, wręczając nagrodę Białorusince, chcieli zwrócić uwagę na tych, którzy walczą o demokrację w Europie Wschodniej.

Senat RP przyjął ustawę o uproszczonej legalizacji Białorusinów i pomocy Ukraińcom, którzy uciekli z powodu wojny.

Projekt przewiduje również zmiany dla Białorusinów, którzy już są w Polsce i nie mogą wrócić do ojczyzny ze względu na ryzyko prześladowań politycznych. Andrzej Duda podpisał ustawę w piątek, 15 kwietnia.

Zełenski „za osobistą odwagę i bohaterstwo” nadał tytuł Bohatera Ukrainy Białorusinowi Aleksiejowi Skoble, który zginął w bitwach pod Kijowem.

13 marca grupa Skrobli wpadła w zasadzkę, mężczyzna został ranny w udo. Ranny Białorusin przez pewien czas osłaniał odwrót swoich kolegów. Zmarł w czasie walki.

15 kwietnia Białoruś podjęła działania odwetowe wobec pojazdów zarejestrowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Od godziny 00:00 w dniu 16 kwietnia 2022 r. przez granicę celną Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej na Białoruś obowiązuje zakaz ruchu pojazdów (samochodów i ciągników) zarejestrowanych w Unii Europejskiej.

 

Zdjęcie: aa.com.tr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *