Punktowe podsumowanie wydarzeń 28 sierpnia

📌Białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej odbył 27 sierpnia rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siarhiejem Ławrowem. Strony wymieniły się poglądami na temat aktualnego rozwoju sytuacji na Białorusi, zwracając szczególną uwagę na niedopuszczalność ingerencji zewnętrznej w wewnętrzne sprawy kraju. Uzgodniono także przyszłe kontakty dwustronne.
📌Rada Koordynacyjna uznała za niedopuszczalne tworzenie w Rosji grup zbrojnych do wykorzystania na Białorusi. Organizacja dodała, że na Białorusi odbywają się tylko pokojowe wiece, które popiera większość Białorusinów.
📌Aktorzy Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Maksyma Gorkiego wsparli swoich kolegów z Teatru im. Kupały w ich postawie społecznej. Na portalach społecznościowych został opublikowany list otwarty zespołu podpisany przez około 40 pracowników teatru.
📌Wieczorem 27 sierpnia policja zatrzymała w Mińsku 47 dziennikarzy, zarówno białoruskich, jak i zagranicznych. MSW stwierdziło, że dziennikarze zostali zabrani na komisariat policji w celu sprawdzenia czy pracują na Białorusi legalnie. Większość zatrzymanych została zwolniona. Po sprawdzeniu dokumentów zdecydowano o deportacji szwedzkiego fotografa Paula Hansena. Czterech dziennikarzy oskarżono o udział w nielegalnym wiecu po tym, jak odmówili oddania swoich smartfonów do kontroli policji. Noc spędzili w areszcie tymczasowym. Po dzisiejszej rozprawie sądowej również zostali zwolnieni.
📌Ihar Masłouski, przewodniczący regionalnego oddziału Białoruskiej Socjaldemokratycznej Partii (Hramada) i Hanna Kanius, przewodnicząca miejskiego oddziału socjaldemokratów, 27 sierpnia zostali zatrzymani i umieszczeni w areszcie tymczasowym.
📌Światłana Cichanouska skierowała apel do białoruskich nauczycieli. W swoim przemówieniu zastanawia się, ile warta jest ideologia państwa, za sprzeciwienie się której chce się teraz zwalniać nauczycieli, a która sprowadza się do kłamstw i oszustw wyborczych.
📌Łukaszenka znowu naciska na prywatny biznes. Podczas wizyty w obwodzie orszańskim jednoznacznie zasugerował, że „równe warunki” zostaną zapewnione wszystkim przedsiębiorstwom lojalnym wobec państwa.
📌Ministerstwo Zdrowia zaprzeczyło informacji o odwołaniu rektora Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego
📌Łukaszenka grozi sankcjami Litwie i Polsce i polecił rządowi przygotować plan przekierowania łańcuchów dostaw z litewskich portów. Podczas spotkania z robotnikami w jednym z orszańskich zakładów Łukaszenka groził również m.in. polskim firmom zamknięciem szlaków tranzytowych przez Białoruś do Rosji i Chin, a także ukróceniem procedury reeksportu do Rosji produktów objętych rosyjskim embargo.
📌Projektantka Olga Kardasz wprowadziła na rynek kolekcję T-shirtów z logo białoruskich fabryk, których pracownicy strajkują. Połowa wpływów ze sprzedaży trafi na fundusz solidarności, a następnie zostanie przekierowana na wsparcie osób dotkniętych ostatnimi wydarzeniami.
📌W pobliżu Czerwonego Kościoła, ponad 50 osób, głównie kobiet, ustawiło się w łańcuchu solidarności. Część z nich została zatrzymana, pozostali demonstranci zostali zmuszeni do opuszczenia miejsca akcji.
📌Główny ekspert jednego z wydziałów, podpułkownik wymiaru sprawiedliwości Hanna Wiesiałouskaja, złożyła rezygnację z członkostwa w Państwowym Komitecie Kryminalistyki Białorusi.
📌Kilku dziennikarzy zostało zatrzymanych 28 sierpnia na Placu Niepodległości. Wśród nich jest członek Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Ilia Kuzniacou.
📌Piłkarz Illa Szkuryn wysłał list w języku białoruskim do Białoruskiego Związku Piłki Nożnej z odmową nie tylko gry w reprezentacji, ale także przyjazdu do kraju pod wodzą Łukaszenki.
📌Dyplomaci z USA, UE, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii wydali wspólne oświadczenie w sprawie Białorusi, w którym potępili nieadekwatne użycie siły i wezwali do zaprzestania przemocy wobec obywateli białoruskich. Wezwano władze Białorusi do wywiązania się ze swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie zapewnienia podstawowych wolności demokratycznych i praw człowieka.
📌Rosyjski muzyk Garyk Sukaczow wezwał Władimira Putina do wyrażenia oburzenia, że „zwykli mieszkańcy Białorusi są poddawani nieludzkim atakom terrorystycznym władz”. Według niego wielu rosyjskich obywateli tak uważa.
📌Witalij Kryuko, członek Rady Koordynacyjnej i koordynator sztabu Wiktara Babaryki, został dziś wieczorem zatrzymany przez nieznane osoby.
Zdjęcia: Onliner.by, Belsat TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *