Punktowe podsumowanie wydarzeń 23 sierpnia

📌Litwa, Polska i NATO określają wypowiedzi A. Łukaszenki o sterowaniu i finansowaniu protestów oraz wysyłanie wojsk NATO w pobliże granic białoruskich jako bezpodstawne.

📌W Brześciu odbyła się akcja poświęcona pamięci Hienadzia Szutawa, zmarłego w wyniku ran postrzałowych mieszkańca miasta i uczestnika protestów przeciwko nieuczciwym wyborom prezydenckim. Kilkaset osób wzięło udział w Marszu Przeciwko Przemocy i Morderstwom.

📌Zamiast Uładzimira Kraucowa na czele obwodu grodzieńskiego stanie były minister zdrowia Uładzimir Karanik. Grodno było jednym z ośrodków oporu wobec przemocy sił bezpieczeństwa i oszustwom wyborczym. Na prośbę demonstrantów wszyscy zatrzymani zostali wkrótce zwolnieni, lokalna telewizja udzieliła głosu przeciwnikom rządu, zezwalano na protesty. Grodno nazywano nawet „wolnym miastem”.

📌Śledczy z Białorusi Andrej Astapowicz, który zrezygnował z pracy w Komitecie Śledczym i wezwał poprzez swoje konta w portalach społecznościowych do „wygnania dyktatora”, został zatrzymany w Pskowie. Według niektórych informacji może zostać wszczęte postępowanie administracyjne przeciwko niemu za przekroczenie granicy w czasie pandemii.

📌W wywiadzie dla bałtyckiej agencji informacyjnej BNS wieczorem 22 sierpnia Swiatłana Cichanouska powiedziała, że Białorusini już nigdy nie będą tacy sami jak wcześniej. „Nasi ludzie się obudzili i nie będą już mogli żyć pod tą władzą, której nie akceptują, której nie przyjmują, której nigdy nie wybaczą i której nie zapomną wszystkich czynów, których się dopuściła”- powiedziała Cichanouska.

📌Starszy brat Dziewiatouskiego próbował popełnić samobójstwo. Dzień wcześniej prezes Białoruskiego Związku Lekkiej Atletyki, znany z poparcia dla A. Łukaszenki, Wadzim Dziewiatouski zamieścił na Facebooku głośny wpis: „Aleksander Łukaszenko nie jest moim prezydentem”. Dziewiatouski wyjaśnił, że to jego starszy brat Aleh poprosił go o opublikowanie tego wpisu. Poinformowano, że Aleh Dziewiatouski, trener reprezentacji narodowej piłki wodnej, został przewieziony do szpitala w stanie krytycznym 21 sierpnia.

📌Ulicami Mińska, Grodna, Brześcia, Homla, Mohylewa, Bobrujska, Mołodeczna przeszły Marsze Nowej Białorusi. Szacuje się, że w Mińsku mogło w nim uczestniczyć ok. 200 tys. osób. Uczestników pilnowały służby bezpieczeństwa, a wzdłuż tras przemarszu wojsko rozstawiło pojazdy, których używano do pacyfikacji protestów 9 i 10 sierpnia. Na szczęście nie doszło do starć z maszerującymi.

📌Szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borell powiedział, że Unia Europejska powinna kontynuować współpracę z Łukaszenką jako przedstawicielem władz białoruskich, mimo że Wspólnota Europejska nie uznaje go za prezydenta.

📌Na Litwie zorganizowano akcję solidarności z Białorusią. Ludzie stworzyli łańcuch z Wilna do białorusko-litewskiej granicy. W akcji wzięli udział m.in. prezydent Litwy Gitanas Nausėda oraz była prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė.

Zdjęcia: Nasza Niwa, Radio Swaboda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *