Białoruś po tygodniu. Wojna. Tydzień szósty

Już ponad miesiąc Ukraina heroicznie broni się przed rosyjskimi okupantami. Sukcesy wojska ukraińskiego wymusiły na wrogu podjęcie decyzji o wycofaniu części wojsk z północy. Jednak w praktyce może to być tylko przegrupowanie, nie można więc mówić o tym, że zagrożenie dla Kijowa lub Czernihowa minęło. Nie można również stwierdzić całkowitej rezygnacji z pomysłu udziału w agresji wojska białoruskiego. I chociaż wspomina się o tym coraz rzadziej, taka możliwość wciąż istnieje, tym bardziej, że z terytorium Białorusi stale na miasta ukraińskie są wystrzeliwane rakiety, a to znaczy, że Białoruś wciąż pozostaje państwem-agresorem wobec Ukrainy.

O najważniejszych wydarzeniach zeszłego tygodnia wspominamy w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ogłosił zamknięcie swoich biur w Mińsku i Moskwie.

Organizacja zdecydowanie potępiła wojnę z Ukrainą, a decyzję o zamknięciu biur nazwała nieuniknioną konsekwencją działań Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi.

Kolejna runda bezpośrednich rozmów delegacji rosyjskiej i ukraińskiej odbyła się we wtorek 29 marca w Stambule.

Stronom udało się uzgodnić konkretne kroki w celu powstrzymania działań wojennych. Ukraina przekazała swoje stanowisko w sprawie udzielania gwarancji bezpieczeństwa międzynarodowego.

Zawiera ono takie punkty:

  • Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa, które są bardziej rygorystyczne niż artykuł 5. NATO
  • Gwarancje muszą mieć formę umowy, która zostanie podpisana i ratyfikowana przez wszystkie państwa
  • Mechanizm gwarancji: w przypadku jakiejkolwiek agresji na Ukrainę, w ciągu trzech dni muszą odbyć się konsultacje, po których państwa gwarantujące dotrzymanie tej umowy muszą udzielić Ukrainie pomocy wojskowej w postaci sił zbrojnych i broni oraz zamknięcia przestrzeni powietrznej.
  • Wśród państw gwarantów są kraje Rady Bezpieczeństwa ONZ: Wielka Brytania, Chiny, Rosja, USA, Francja, Turcja, Niemcy, Kanada, Włochy, Polska, Izrael. Jeśli inne kraje wyrażą chęć dołączenia, Ukraina daje takie prawo.
  • Tymczasowe gwarancje nie będą działać na terytorium okupowanego Krymu ani okupowanych części obwodów ługańskiego i donieckiego.
  • Wszystkie kraje będące gwarantami nie będą sprzeciwiać się przystąpieniu Ukrainy do UE ani w tym pomagać.
  • Ukraina musi uzyskać poparcie społeczne dla proponowanego rozwiązania.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję o „drastycznym ograniczeniu aktywności wojskowej” w kierunku Kijowa i Czernihowa.

Po negocjacjach ukraińskiej i rosyjskiej delegacji w Stambule Minister Obrony Rosji Sergiej Szojgu stwierdził, że „ogólnie główne zadania pierwszego etapu operacji zostały zrealizowane”. Mieszkańcy przygranicznych regionów Białorusi widzieli rosyjskie pojazdy wojskowe opuszczające terytorium Ukrainy w wielkich kolumnach z flagami. Pojazdy jadące od granicy przejechały przez Homel.

Doradca szefa MSW Ukrainy Wadim Denisenko powiedział, że pod Kijowem nie ma spadku aktywności wojskowej.

Według niego przez całą noc z 29 na 30 marca w pobliżu miasta Irpin toczyły się walki.

„Dlatego na razie nie należy mówić, że Rosjanie zmniejszają intensywność działań wojennych w kierunku Kijowa i Czernihowa” – powiedział.

Od 3 kwietnia Białoruś znosi ograniczenia podczas przekraczania granicy.

Wcześniej przez ponad 15 miesięcy wielu obywateli Białorusi miało zakaz opuszczania kraju drogą lądową, przez ponad 17 miesięcy cudzoziemcy nie mogli wjeżdżać na Białoruś przez lądowe punkty kontrolne. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że obecnie, „biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną”, ograniczenia zostały zniesione.

Rano 1 kwietnia rosyjskim Biełgorodzie, 40 km od granicy z Ukrainą, w składzie ropy wybuchł pożar.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oskarżyło Ukrainę o nalot. Według agencji „dwa ukraińskie śmigłowce Mi-24 weszły w przestrzeń powietrzną Federacji Rosyjskiej na ekstremalnie małej wysokości”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Obrony Ukrainy odmówiły zaprzeczenia bądź potwierdzenia udziału w incydencie: „Ukraina nie powinna ponosić odpowiedzialności za wszelkie błędne obliczenia, za wszystkie katastrofy i zdarzenia mające miejsce na terytorium Federacji Rosyjskiej”.

Łukaszenka rozmawiał z Putinem.

Służba prasowa Kremla poinformowała, że ​​Alaksandr Łukaszenka „ponownie wyraził poparcie dla działań Federacji Rosyjskiej”. Służba prasowa Łukaszenki nie napisała nic o aprobacie rosyjskiej agresji.

Premier Białorusi Raman Hałouczenka obiecał, że w tym roku Białorusini nie zostaną bez chleba, mleka i mięsa.

Według jego słów wystarczy nawet „partnerom z zaprzyjaźnionych krajów”. Wcześniej sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę światu grozi głód.

 

Zdjęcie wyróżniające: https://kurs.com.ua/ua/novost/822443-vzriv-na-neftebaze-v-belgorode-v-rf-obvinili-vsu-minoboroni-vse-oprovergaet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *