Białoruś po tygodniu. Spalone mosty Łukaszenki

Białoruski dyktator ostatecznie idzie na zaostrzenie własnych stosunków ze wszystkimi demokratycznymi sąsiadami Białorusi. W zeszłym tygodniu Łukaszenka w wywiadzie dla rosyjskiego propagandysty Dmitrija Kisieliowa uznał Krym za rosyjski. W ten sposób dyktator przekroczył czerwoną linię w stosunkach z Kijowem i teraz już nie można mówić nie tylko o szansie powrotu w stosunkach ukraińsko-białoruskich do stanu z okresu 2014-2020, lecz nawet o powrocie do strategii oddzielenia kryzysu politycznego od współpracy gospodarczej, którą kierowała się ukraińska władza do ostatniego czasu. Jakakolwiek współpraca z państwem, które uznało okupację Krymu, dla ukraińskiego społeczeństwa jest nie do przyjęcia.

W taki sposób Łukaszenka zniszczył ostatnią możliwość manewrowania w polityce regionalnej i teraz pozostała mu jedna droga – wzmocnienie integracji w ramach państwa związkowego z Rosją.

O tym i o innych najważniejszych wiadomościach zeszłego tygodnia związanych z Białorusią – w naszym cotygodniowym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

 

Łukaszenka uznał Krym za rosyjski

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla rosyjskich propagandowych mediów „Ria-Nowosti” (wywiad przeprowadził znany rosyjski propagandysta Dmitrij Kisieliow) uznał Krym za rosyjski.

„Wcześniej mówiłem, że Krym jest de facto rosyjski, a po referendum tak się stało de iure” – powiedział dyktator.

Do tej pory Łukaszenka unikał bezpośredniego uznania rosyjskiej aneksji Krymu, starając się zachowywać dobre stosunki zarówno z Moskwą, jak i z Kijowem.

Mimo że Białoruś nigdy nie głosowała za rezolucją ONZ co do integralności terytorialnej Ukrainy oraz praw człowieka na Krymie, wcześniej z retoryki Łukaszenki nie wybrzmiewało wprost, że Krym jest rosyjski.

 

MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: „Krym nie jest sprawą, w której pozwalamy sobie na powściągliwość” 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba skomentował uznanie przez Łukaszenkę Krymu za rosyjski.

„Jeśli Białoruś uzna nielegalną okupację Krymu przez Rosję, zada to nieodwracalny cios stosunkom ukraińsko-białoruskim. Dla Ukrainy Krym nie jest sprawą, w której pozwalamy sobie na powściągliwość” – podkreślił minister.

 

USA zapowiadają nowe sankcje wobec reżimu Łukaszenki

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken zapowiedział przygotowanie nowego pakietu sankcji wobec Białorusi we współpracy z UE i innymi partnerami. Wezwał białoruski reżim do „natychmiastowego zaprzestania wykorzystywania migrantów jako broni politycznej”.

 

Unia Europejska oficjalnie przyjęła piąty pakiet sankcji wobec Białorusi

W czwartek, 2 grudnia, Unia Europejska oficjalnie przyjęła piąty pakiet sankcji wobec Białorusi i opublikowała listę osób i firm, które są nimi objęte.

Łącznie sankcje dotyczą 17 urzędników i 11 organizacji. Stany Zjednoczone nałożyły również sankcje na 20 osób i 12 podmiotów prawnych z Białorusi. Do sankcji wobec oficjalnego Mińska dołączyły także Wielka Brytania i Kanada. Na brytyjskiej liście sankcyjnej znalazło się białoruskie przedsiębiorstwo państwowe Bełaruśkalij, a także pracownicy państwowych środków masowego przekazu Grigorij Azarenok, Ludmiła Gładkaja, prokurator Alina Kasyanchik i inni.

 

Łukaszenka zapowiada referendum w sprawie nowej konstytucji, „jeśli nie zacznie się wojna”

Alaksandr Łukaszenka powiedział, że projekt nowej konstytucji zostanie opublikowany przed Nowym Rokiem, a referendum ma się odbyć w lutym 2022 r. „Jeśli wojna się nie zacznie” – podkreślił białoruski uzurpator. Nie wykluczył też przeprowadzenia przedterminowych wyborów prezydenckich po przyjęciu nowej konstytucji.

 

Odbyła się prezentacja czwartego raportu zespołu analitycznego „Białoruś w regionie” pt. „Granica dyktatora. Polska i Białoruś wobec kryzysu migracyjnego”

W piątek, 3 grudnia, w Sali Balowej UW odbyła się prezentacja czwartego raportu zespołu analitycznego „Białoruś w regionie” przy SEW UW, zatytułowanego „Granica dyktatora. Polska i Białoruś wobec kryzysu migracyjnego”. W prezentacji wzięli udział autorzy raportu. Raport przedstawia dogłębną analizę sytuacji w regionie dotyczącą kryzysu migracyjnego na granicy Białorusi z Polską i Litwą. Specjaliści podejmują tematy dotyczące zwłaszcza kryzysu granicznego w propagandzie Białorusi i Rosji; stanowiska Litwy i Łotwy wobec kryzysu migracyjnego; ryzyka przeniesienia się kryzysu migracyjnego na granicę białorusko-ukraińską, aspektów militarnych kryzysu na granicach Białorusi, gospodarczych skutków kryzysu granicznego i innych.

Wkrótce raport ukaże się na stronie internetowej Studium Europy Wschodniej UW.

Zdjęcie: https://www.tvr.by/news/prezident/lukashenko_vybor_na_chey_storone_my_okazhemsya_v_sluchae_agressivnykh_shagov_ukrainy_my_sdelali/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *