Białoruś po tygodniu. Putin leci do Mińska

Służba prasowa Władimira Putina zaanonsowała jego wizytę w Mińsku 19 grudnia. Będzie to pierwsza wizyta rosyjskiego prezydenta w białoruskiej stolicy od trzech lat. Jednocześnie Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że nie wyklucza możliwości włączenia się wojska białoruskiego w agresję rosyjską przeciwko Ukrainie. Na południu Białorusi (przy północno-zachodniej granicy Ukrainy) trwają „ćwiczenia” wojsk. Wszystko to wskazuje, że możliwość kolejnego ataku z terytorium Białorusi (w tym z udziałem białoruskiego wojska) na Kremlu jest bardzo poważnie rozważana. Inna sprawa, że jak tylko zagrożenie stanie się realne lub wojsko ukraińskie potwierdzi, że decyzja już zapadła – nastąpią uderzenia na białoruskie obiekty wojskowe. Siły Zbrojne Ukrainy podkreślają: nie dojdzie do „drugiej Buczy”. Niestety, ostatnie wydarzenia wskazują, że możliwość scenariusza z bezpośrednim wciągnięciem Białorusi w wojnę wzrasta.

O tym i innych najważniejszych wiadomościach tygodnia związanych z Białorusią – w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

W Ukrainie zginął kolejny białoruski ochotnik – Aleksiej Awdienko (Jakub).

Stało się to 4 grudnia blisko Bachmutu. Jakub został szesnastym białoruskim ochotnikiem, który od rozpoczęcia pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji zginął w obronie Ukrainy.

Białoruś zgadza się na dostawy ukraińskiego zboża przez swoje terytorium bez warunków wstępnych.

Oświadczenie wydał wiceszef białoruskiego MSZ, przypominając, że kraj „stara się o pozwolenie na eksport swojego nawozu, który jest obecnie objęty sankcjami”.

Deputowany do Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi Siergiej Kliszewicz zaproponował ogłoszenie roku 2023 „Rokiem Dumy Narodowej”. Wezwał do wyrażenia dumy z Łukaszenki.

„Prezydent jest także naszą dumą narodową. Dzięki niemu każdy Białorusin ma dziś możliwość zarabiania, życia, tworzenia, realizowania się w dowolnej dziedzinie. Wszyscy obywatele mają równe prawa, do tego dąży wiele narodów świata” – powiedział.

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało o nagłym sprawdzeniu gotowości bojowej.

Do działań sprawdzających doszło na rozkaz Alaksandra Łukaszenki. Zaznacza się, że „w tym okresie planowane jest przemieszczanie się sprzętu wojskowego i personelu, czasowe ograniczenie ruchu obywateli (transportu) po niektórych drogach publicznych i obszarach kraju”.

Łukaszenka mianował nowego ministra spraw zagranicznych oraz dowódcę Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej.

Ministrem został Siergiej Aleinik, który wcześniej w MSZ pełnił funkcję pierwszego wiceministra. Andrieja Łukjanowicza mianowano dowódcą Sił Powietrznych i Sił Obrony Powietrznej Sił Zbrojnych Republiki Białorusi.

Premier Raman Hałouczenka ogłosił zadania nowego ministra spraw zagranicznych. Jego zdaniem resort potrzebuje „wstrząsu”, należy zoptymalizować misje dyplomatyczne i „uporządkować sprawy kadrowe”.

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć bezpłatne leczenie „pasożytów” i obywateli Białorusi mieszkających za granicą.

Wiele usług, w tym planowane operacje, dla takich obywateli może stać się płatnych.

Na Białorusi chcą pozbawiać obywatelstwa za udział w ekstremistycznej formacji.

Parlament przyjął poprawki z odpowiednimi zmianami do ustawy „O obywatelstwie Republiki Białorusi”. Ustawa pozwala pozbawienia obywatelstwa, nawet jeśli jest ono jedyne.

Putin poleci do Mińska 19 grudnia na negocjacje z Łukaszenką

Według rosyjskiej służby prasowej rozmowy będą prowadzone na najwyższym szczeblu.

„Prezydenci szczegółowo omówią realizację przyjętych wcześniej programów związkowych. Przede wszystkim będzie mowa o kwestiach współpracy handlowo-gospodarczej, wspólnych projektach współpracy z naciskiem na substytucję importu. Ważnym tematem negocjacji jest także współpraca w sektorze energetycznym. Priorytetem będą również kwestie bezpieczeństwa, wymiana poglądów na temat sytuacji w regionie i na świecie oraz przedyskutowanie wspólnych działań w odpowiedzi na pojawiające się wyzwania”.

Rozmowy rozpoczną się w szerokim gronie z udziałem członków rządów obu krajów i szefów ministerstw. Potem Łukaszenka i Putin będą kontynuować negocjacje w cztery oczy.

Swiatłana Cichanouska odbyła wizytę w Finlandii

Na spotkaniu z prezydentem Finlandii Saulim Niinistö Swiatłana Cichanouska omówiła możliwe scenariusze tranzytowe i potrzebę pryncypialnego stanowiska Zachodu w obronie białoruskiej niepodległości. Cichanowska zaznaczyła, że ​​obecność wojsk rosyjskich na Białorusi wskazuje na atak na białoruską suwerenność.

Wspólnie z ministrem spraw zagranicznych Pekka Haavisto dyskutowali o najnowszych represyjnych ustawach dotyczących pozbawienia Białorusinów obywatelstwa, możliwości udzielania wsparcia białoruskim studentom, naukowcom i wolontariuszom w Ukrainie. Cichanouska zwróciła uwagę na niedopuszczalność koncesji i zniesienie sankcji w zamian za tranzyt zboża.

W fińskim parlamencie Cichanouska spotkała się z Komisją Spraw Zagranicznych i fińską delegacją w Radzie Północnej. Zaapelowała do posłów o zajęcie się więźniami politycznymi, wspieranie ich rodzin i utworzenie grupy parlamentarnej „O demokratyczną Białoruś”.

Zdjęcie wyróżniające: Reuters 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *