Białoruś po tygodniu. Broń jądrowa na Białorusi

Zdjęcie wyróżniające: belta.by

Niedawno Łukaszenka zapowiadał, że Białoruś może dostać broń jądrową od Rosji, a na początku tego tygodnia Putin zaanonsował, że do 1 lipca broń jądrowa faktycznie zostanie rozmieszczona na terytorium Białorusi. Fakt ten stanowi jawne zagrożenie dla państw Zachodu i wygląda to na jeszcze jeden krok do przymuszenia Ukrainy do negocjacji. Dla Białorusi to natomiast szczyt rosyjskiej okupacji, jawna demonstracja utraty faktycznej niepodległości.

W naszym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu” – o tym i innych wiadomościach związanych z Białorusią.

Rosja rozmieści na Białorusi taktyczną broń jądrową.

Magazyn dla broni będzie gotowy do 1 lipca. Alaksandr Łukaszenka prosił o to od dawna – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. Jednocześnie, zdaniem Putina, Rosja w tej sytuacji postępuje tak jak Stany Zjednoczone.

Ukraiński wywiad poinformował, że monitoruje sytuację z rozmieszczeniem broni jądrowej na Białorusi. Powiedziano, że na razie wszystko jest na poziomie słów. Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu zaznaczył też, że wywiad ocenia to oświadczenie jako kolejny szantaż ze strony Rosji.

25 marca Białorusini na całym świecie obchodzili Dzień Wolności.

Pozbawieni możliwości świętowania święta w ojczyźnie Białorusini wyruszyli na obchody Dnia Wolności w różne strony świata. Wielu z nich zostało zmuszonych do opuszczenia własnego kraju w celu uniknięcia represji.

Wiceminister Białorusi Nikołaj Karpenkow opowiedział, jak siły bezpieczeństwa przygotowują się do walki z opozycją.

Karpenkow powiedział, że w pracy wojsk wewnętrznych wykorzystują „całe doświadczenie prowadzenia wojskowych operacji specjalnych”.

Reuters: Białoruski system rozpoznawania twarzy Kipod jest używany w Moskwie do nękania i aresztowania demonstrantów.

Firma Synesis produkująca ten system odmówiła komentarza w tej sprawie.

Synod Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej wyraził zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie.

Spowodowała to nie wojna, która trwa już ponad rok, ale „obecny stan kanonicznej Cerkwi Prawosławnej na terytorium Ukrainy”. Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego (UPC MP) jest podejrzana o związki z Rosją, a mnisi UPC PM powinni opuścić Ławrę Kijowsko-Peczerską w Kijowie.

W 2022 r. populacja Białorusi zmniejszyła się o prawie 55 tys. osób.

Według stanu na 1 stycznia 2023 r. ludność Białorusi liczyła 9 200 617 osób. Liczba mieszkańców dwóch obwodów – grodzieńskiego i mohylewskiego – spadła poniżej miliona. Liczba mieszkańców Mińska drugi rok z rzędu utrzymuje się poniżej dwóch milionów osób.

Prokurator zażądał 19 lat więzienia dla Walerija Cepkały.

Politykowi postawiono ostateczny zarzut na podstawie dziewięciu artykułów Kodeksu karnego.

Sejm Litwy zmienił projekt ustawy o ograniczeniach dla Białorusinów i Rosjan.

Oznacza to, że dla Białorusinów zasady ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy nie zostaną jeszcze zaostrzone.

W Zelwie zniknął pomnik białoruskiej poetki Larisy Geniusz (1910-1983), którego zburzenia urzędnicy odmówili na prośbę działacza prorządowego.

Według miejscowego urzędu pomnik nie został rozebrany i stoi na swoim pierwotnym miejscu, ponieważ należy do Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej. Mieszkańcy, którzy za radą komitetu wykonawczego udali się do świątyni, twierdzą, że pomnika już tam nie ma. Jego miejsce jest puste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *