Ukraina po tygodniu. Gwarancje NATO

Zdjęcie wyróżniające: president.gov.ua

Nie doszło do cudu – szczyt NATO w Wilnie nie przyniósł Ukrainie zaproszenia do Sojuszu, mimo ostrej retoryki Zełenskiego oraz całkowitego wsparcia Litwy i jej prezydenta Gitanasa Nausedy.

Zamiast zaproszenia Ukraina dostała gwarancję kontynuacji pomocy wojskowej i finansowej do czasu zwycięstwa w wojnie oraz zestaw trzech decyzji: wieloletni program wsparcia Ukrainy, powołanie Rady Ukraina-NATO i zniesienie etapu planu działań co do członkostwa na drodze Ukrainy do NATO.

Z jednej strony taka decyzja to rozczarowanie dla części ukraińskich elit politycznych i społeczeństwa, oczekujących odważniejszych kroków ze strony Zachodu. Z drugiej natomiast nie jest to też triumf Moskwy, gdyż NATO zdecydowanie potwierdziło, że Ukraina przystąpi do organizacji, a państwa członkowskie będą nadal wspierać Kijów.

Joe Biden uważa, że ​​obecnie wśród członków Sojuszu Północnoatlantyckiego nadal nie ma jednomyślności w sprawie przyjęcia Ukrainy do NATO.

„Myślę, że powinniśmy wypracować racjonalną drogę dla Ukrainy, aby mogła spełnić warunki przystąpienia do NATO. Przystąpienie do NATO to proces, który potrzebuje trochę czasu, aby spełnić wszystkie wymagania, począwszy od demokratyzacji, a skończywszy na całym szeregu innych kwestii” – powiedział Biden.

Kijów jest zaniepokojony doniesieniami o spotkaniach byłych urzędników amerykańskich z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem, obawiając się, że może to oznaczać osłabienie poparcia USA dla Ukrainy.

„Biorąc pod uwagę moment pojawienia się tych materiałów w środkach masowego przekazu w przededniu szczytu wileńskiego, powstaje pytanie, czy twarde stanowisko Waszyngtonu w sprawie zaproszenia Ukrainy do NATO ma jakiś związek z tymi zakulisowymi konsultacjami” – powiedział anonimowy ukraiński urzędnik, podaje „Europejska Prawda”.

USA przekazały Ukrainie amunicję kasetową.

Prezydent USA Joe Biden przyznał, że nie było mu łatwo podjąć decyzji o zgodzie na przekazanie Ukrainie amunicji kasetowej, ale uważa ją za słuszną, biorąc pod uwagę brak pocisków artyleryjskich.

Biden podkreślił, że Ukraina otrzyma amunicję kasetową w „okresie przejściowym”, dopóki Amerykanie nie rozpoczną produkcji większej liczby pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm.

Zełenski skrytykował NATO w drugim dniu szczytu w Wilnie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że sformułowanie warunków zaproszenia do Sojuszu jest omawiane na szczycie NATO bez udziału Ukrainy.

Napisał o tym na Twitterze.

Według Zełenskiego w drodze do Wilna strona ukraińska „otrzymała sygnały, że dyskutuje się nad sformułowaniem bez Ukrainy”.

„I chcę podkreślić: to sformułowanie dotyczy tylko zaproszenia, a nie członkostwa Ukrainy. Jest to bezprecedensowe i absurdalne – gdy nie ma ram czasowych zarówno dla zaproszenia, jak i dla członkostwa Ukrainy, a zamiast tego dodaje się jakieś dziwne sformułowanie o warunkach zaproszenia Ukrainy” – podkreślił.

Zełenski uważa, że ​​obecnie wśród sojuszników nie ma gotowości ani do zaproszenia Ukrainy do NATO, ani do przyjęcia jej do Sojuszu.

„Pozostaje więc szansa na negocjowanie członkostwa Ukrainy w NATO – w negocjacjach z Rosją. A dla Rosji oznacza to motywację do dalszego terroru. Niepewność jest słabością. I będę o tym otwarcie dyskutował na szczycie” – dodał.

Stoltenberg ogłosił decyzję szczytu NATO w sprawie Ukrainy.

11 lipca na szczycie NATO w Wilnie przyjęto pakiet trzyelementowych warunków dotyczących Ukrainy, które mówią w szczególności o jej drodze do członkostwa.

Informację przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej pod koniec pierwszego dnia szczytu.

„Dzisiaj sojusznicy uzgodnili pakiet trzech elementów, które zbliżą Ukrainę do NATO. Pierwszy to nowy wieloletni program wsparcia dla Ukrainy, który umożliwi przejście wojskowych szkoleń i doktryn od sowieckich standardów do standardów NATO” – powiedział Stoltenberg .

Drugim elementem według sekretarza generalnego jest powołanie nowej Rady Ukraina-NATO, która, jak powiedział Stoltenberg, stanie się forum konsultacji i podejmowania decyzji, gdzie „będziemy się spotykać jak równi z równym”.

„Po trzecie, potwierdziliśmy, że Ukraina zostanie członkiem NATO i zgodziliśmy się na zniesienie wymogu planu działań na rzecz członkostwa. To zmieni ścieżkę Ukrainy z procesu dwuetapowego na proces jednoetapowy. Wyjaśniliśmy również, że ogłosimy zaproszenie Ukrainy do NATO, gdy sojusznicy się zgodzą i zostaną spełnione warunki” – powiedział sekretarz generalny.

To mocny pakiet dla Ukrainy i jasna droga do członkostwa w NATO – zapewnił sekretarz generalny.

11 krajów partnerskich wraz z Ukrainą podpisało memorandum określające warunki szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

„Jestem szczególnie wdzięczny Danii i Holandii za ich wyjątkowe przywództwo w tym procesie” – zaznaczył ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Jak poinformowało duńskie Ministerstwo Obrony, Dania, Holandia, Belgia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja i Wielka Brytania zgodziły się zacząć szkolenie Ukraińców na F-16.

Szkolenie rozpocznie się w sierpniu w Danii, rezultaty mogą być znane za pół roku.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wykluczył możliwość kompromisów w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO w kontekście ewentualnych negocjacji z Rosją w sprawie terytoriów.

Zełenski odniósł się do informacji, jakoby USA i Niemcy celowo uchylały się od wyznaczenia Ukrainie jasnych terminów wejścia do NATO w przypadku, gdyby kwestia członkostwa stała się przedmiotem negocjacji z Federacją Rosyjską.

„Jestem pewien, że nie będzie zdrady ze strony Bidena i Scholza, ale jednocześnie muszę powiedzieć, że nigdy nie zamienimy żadnego statusu na żadne z naszych terytoriów. Nawet jeśli jest to jedna wioska, w której mieszka jeden dziadek” – podkreślił Zełenski.

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła apel do Prezydenta Gruzji i państw członkowskich UE o ułaskawienie przetrzymywanego w więzieniu byłego prezydenta Gruzji i obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego.

Decyzję poparło 285 deputowanych Rady Najwyższej.

W tekście apelu zwracają się do prezydent Salome Zurabiszwili o ułaskawienie Saakaszwilego ze względu na jego ciężki stan fizyczny oraz umożliwienie mu dostępu do ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rada wzywa też parlamenty krajów UE do przyjęcia podobnych decyzji i apeluje o ułaskawienie Saakaszwilego.

Jak wiadomo, od swojego tajnego powrotu do Gruzji w przeddzień wyborów samorządowych w 2021 roku Saakaszwili przebywa w areszcie, a ostatnio jego stan zdrowia znacznie się pogorszył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *