Białoruś po tygodniu. Łukaszenka w chińskiej maseczce

Głównym wydarzeniem mijającego tygodnia dla Białorusi było posiedzenie Szanghajskiej Organizacji Współpracy, podczas którego podjęto decyzję o dołączeniu do niej Białorusi. Po wydarzeniach sierpnia 2020 roku, Łukaszenka nie ma pola manewru w Europie, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainie, starał się wzmocnić kontakty z Azją, szczególnie z Chinami. Wygląda na to, że teraz te próby znacznie się wzmogły. Po skutecznej kontrofensywie wojska ukraińskiego w regionie Charkowa przewaga w wojnie jest po ukraińskiej stronie i Łukaszenka to rozumie. W przypadku upadku Putina mocne kontakty z Chinami mogą stać się jedyną możliwością dla Łukaszenki utrzymania władzy. Łukaszenka ma dobrą intuicję polityczną i cała jego kariera była manewrowaniem na arenie międzynarodowej. Dlatego jest to działanie zupełnie w jego stylu. Pytanie tylko, czy z tego narożnika, do którego Łukaszenka sam siebie zapędził jeszcze w 2020 roku, w ogóle można wyjść?

Władze Witebska zlikwidowały organizację społeczną „Społeczność Rosyjska”.

Organizacja promowała w mieście idee „ruskiego mira” przez prawie 20 lat.

W Baranowiczach mężczyzna z niepełnosprawnością został skazany na trzy lata aresztu domowego za obrazę Łukaszenki.

Jedyny w rodzinie komputer jako „narzędzie popełnienia przestępstwa” został skonfiskowany na dochód państwa. Sędzia podczas posiedzenia sądu powiedział, że skazany zostanie objęty amnestią.

W Mińsku zatrzymano byłego szefa prezydenckiej grupy dziennikarzy kanału ONT Dmitrija Semczenkę i jego żonę.

Po czasie kobieta została zwolniona. Odebrano jej telefon, a później odbył się proces na podstawie artykułu administracyjnego. Semczenko jest nadal zatrzymany.

Łotwa rozpoczęła budowę 173-kilometrowego ogrodzenia na granicy z Białorusią.

Jest to już trzeci kraj, który buduje podobne ogrodzenie. Litwa i Polska zakończyły już swoje „żelazne kurtyny”.

Łukaszenka rozszerzył zakres swojego dekretu o pomocy uchodźcom z Donbasu na wszystkich Ukraińców.

Teraz będą mogli uzyskać biometryczne pozwolenie na pobyt bez uiszczania opłaty państwowej.

Państwa Szanghajskiej Organizacji Współpracy podjęły decyzję o wszczęciu procedury przyznania Białorusi statusu członka organizacji.

„Podejmujemy decyzję o rozpoczęciu procedury przyznania Republice Białorusi statusu pełnoprawnego członka Szanghajskiej Organizacji Współpracy” – powiedział prezydent Uzbekistanu Mirzijojew, otwierając rozszerzone spotkanie przywódców Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Podczas spotkania Łukaszenka został zaproszony do Pakistanu, spotkał się z prezydentem Iranu, któremu zaproponował współpracę, aby „nie tylko przetrwać, ale zająć swoje miejsce pod słońcem”. Po raz kolejny rozmawiał z Putinem oraz odbył spotkanie z Xi Jinpingiem, podczas którego po raz pierwszy był zmuszony założyć maseczkę.

Swiatłana Cichanouska udaje się do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w wydarzeniach z okazji 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniach 18-22 września.

Swiatłana Cichanouska odwiedzi siedzibę ONZ, gdzie planuje odbyć szereg spotkań dwustronnych, spotkać się z przedstawicielami Departamentu Stanu USA, specjalnym przedstawicielem UE ds. praw człowieka i innymi politykami.

19 września reprezentacja Estonii z udziałem Swiatłany Cichanouskiej organizują dyskusję na wysokim szczeblu na temat kryzysu politycznego na Białorusi, a także roli reżimu w wojnie z Ukrainą.

Tego samego dnia Cichanouska spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Omówią uproszczenie warunków wizowych dla Białorusinów i gwarancję niepodległości Białorusi na tle rosyjskich prób przejęcia kontroli nad krajem.

Podczas wizyty planowane jest również dwustronne spotkanie z Sekretarzem Generalnym Rady Europy. W agendzie umieszczono również omówienie kolejnych kroków w celu stworzenia grupy kontaktowej ds. stosunków z Białorusią.

Zdjęcie wyróżniające: president.gov.by

Źródło wiadomości: zerkalo.io

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *