Białoruś po tygodniu. Dzień Niepodległości Ukrainy przy dźwiękach rakiet

Obchody 24 sierpnia w tym roku to nie tylko 31 rocznica niepodległości Ukrainy, lecz zarazem pierwszy dzień szóstego miesiąca pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na ten kraj. Wydarzenie to (a głównie współudział reżimu Łukaszenki w agresji) zupełnie zmieniło charakter stosunków białorusko-ukraińskich, dlatego tegoroczna reakcja Białorusinów na Dzień Niepodległości Ukrainy była szczególnie istotna, gdyż nigdy w historii w obustronnych stosunkach nie było podobnych okoliczności. Reakcja ta okazała się dość przewidywalna. Swiatłana Cichanouska po raz kolejny podkreśliła wspólnotę interesów Ukraińców i wolnych Białorusinów, powiedziawszy m.in. o wspólnej europejskiej drodze obu narodów – wątku, którego według wielu ukraińskich publicystów brakowało przed pełnoskalową inwazją Rosji.    

Alaksander Łukaszenka natomiast życzył Ukraińcom «spokojnego nieba», a w tym samym czasie trwał kolejny ostrzał terytorium Ukrainy przez rosyjskie rakiety, lecące m.in. z terytorium Białorusi. W tym przypadku działania mówiły więcej niż słowa. 

O tym i innych wiadomościach z Białorusi w naszym tradycyjnym raporcie „Białoruś po tygodniu”.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja przekazuje Białorusi dodatkową broń przeciwlotniczą. 

Jak poinformowano w sztabie, pomiary zostały przesunięte w kierunku Wołynia i Polesia.

Pułk im. Kastusia Kalinowskiego ogłosił utworzenie nowego batalionu „Litwin”.

Wkrótce żołnierze batalionu będą wykonywać misje bojowe na froncie.

Za udział w protestach w Mińsku zatrzymano drugą wicemiss świata Darię Reut.

Prorządowe kanały telegramowe zamieściły zdjęcie Białorusinki oraz zrzut ekranu jej posta na Facebooku z dnia 15 sierpnia 2020 r., w którym wyraziła podziw dla Białorusinów. Ma małoletniego syna. Daria Reut otrzymała tytuł wicemiss świata w 2018 roku. 

Przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego Władimir Putin powiedział, że Białoruś i Ukraina nie powinny być suwerennymi państwami.

Takie stwierdzenie padło podczas rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Białoruscy leśnicy wzmocnili ochronę terytoriów graniczących z Rosją. 

Powodem tego jest zbliżający się pożar lasu w regionie Pskowa. Zagrożenie pożarem o zasięgu transgranicznym zostało zidentyfikowane przez funkcjonariuszy Państwowej Służby Leśnej za pomocą sprzętu do monitoringu wizyjnego – poinformował główny leśniczy.

Swiatłana Cichanouska zwróciła się do Ukraińców z okazji Dnia Niepodległości.

 „Drogi Panie Prezydencie! Drodzy Ukraińcy!

W imieniu Białorusinów i Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi składam życzenia z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy! Ten dzień rozbrzmiewa w sercach i duszach wszystkich kochających wolność Białorusinów. Dziś w ofierze bronicie zarówno swojej woli, jak i niepodległości Europy. Nasz kraj, Białoruś, jest obecnie zniewolony, a rosyjscy agresorzy z białoruskiej ziemi podstępnie atakują spokojne ukraińskie miasta i wsie. Ale naród białoruski, który w 2020 roku dokonał wyboru na rzecz wolności, nie będzie już wiecznie prześladowany. Potwierdzają to białoruscy żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy i nasi dzielni partyzanci, którzy zatrzymali rosyjskie pociągi jadące w kierunku Ukrainy (…) Zagrożenie dla niepodległości Białorusi i Ukrainy jest naprawdę poważne. Handlując białoruską suwerennością w imię utrzymania władzy, nielegalny reżim haniebnie wciągnął nasz kraj w tę wojnę, złamał obietnice dane narodowi ukraińskiemu i zdradził białoruską państwowość. Wiemy już, że dla agresora Putina Białoruś i Ukraina w ogóle nie powinny istnieć jako państwa. A to sprawia, że ​​nasza walka z Wami jest wspólna. Przecież bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Białorusi, ale bez Białorusi wolnej od tyranii nie może być trwałego bezpieczeństwa dla Ukrainy i dla całej Europy. Razem musimy przezwyciężyć ten niebezpieczny etap, powstrzymać dyktatorów i zacząć nawiązywać nowe relacje między naszymi państwami, które będą oparte na uniwersalnych ludzkich wartościach, europejskiej perspektywie oraz interesach bezpieczeństwa wzajemnego i regionalnego.

Na tej drodze demokratyczna Białoruś stoi po stronie Ukrainy, a sami Białorusini codziennie pomagają Ukraińcom w obronie ich wolności. Wierzymy w zwycięstwo Ukrainy i nadal będziemy wspierać naród ukraiński w budowaniu wybranej przez siebie przyszłości. I wierzę, że Białorusini i Ukraińcy na pewno będą najlepszymi sąsiadami w wolnej przestrzeni europejskiej.

Chwała Ukrainie! Niech żyje Białoruś!”

Łukaszenka pogratulował Ukrainie z okazji Dnia Niepodległości i życzył Ukraińcom „spokojnego nieba”. 

Współudział w rosyjskiej agresji nazwał „sprzecznością”. 

„Białoruś będzie nadal opowiadać się za zachowaniem harmonii, rozwojem przyjaznych i opartych na wzajemnym szacunku kontaktów na wszystkich poziomach” – powiedział.

Tego dnia na Ukrainę, m.in. z terytorium Białorusi poleciało kolejnych kilkadziesiąt rakiet, z których większość jednak została skutecznie zastrzelona przez siły obrony przeciwlotniczej Ukrainy.

Na Białorusi wszczęto postępowanie karne przeciwko deputowanemu Rady Najwyższej Ukrainy, który ostro zareagował na słowa Łukaszenki z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. 

Poseł Rady Najwyzszej Ołeksij Honczarenko powiedział, że w kolejny Dzień Niepodległości Ukrainy „Łukaszenka będzie wisiał na słupie”.

Dowiedziawszy się, że wytoczono mu sprawę o groźbę wobec prezydenta Białorusi, polityk zareagował: „Gdzie groziłem Cichanouskiej?”

Komitet Śledczy Białorusi stworzył wideotekę, która służy do identyfikowania „uczestników terroru ulicznego”. 

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zatrzymano ponad 280 osób, z czego 238 zostało już skazanych. „Ciągłe gromadzenie, systematyzacja i badanie materiałów medialnych na temat faktów zbrodni o orientacji ekstremistycznej trwa” – powiadomiono w departamencie.

Kolejki na granicy polsko-białoruskiej biją smutne rekordy: oczekiwanie na wjazd do Polski to ponad 60 godzin. 

Strona białoruska wyjaśnia przyczynę w nieregularnej pracy polskich służb celnych i granicznych.

Książki Swiatłany Aleksiewicz są sprawdzane pod kątem treści ekstremistycznych na Białorusi. 

Pisarka może zostać pierwszą laureatką Nagrody Nobla, która stworzy „treści ekstremistyczne”.

Zdjęcie wyróżniające – belta.by

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *