Białoruś po tygodniu. Państwo za drutem kolczastym

Najbliższe kulturowo i historycznie dla Białorusi państwo – Litwa – w zeszłym tygodniu zakończyło budowę drutu kolczastego na granicy z Białorusią. Niestety, obecnie to działanie odpowiada nie tylko zachowaniu reżimu Łukaszenki wobec sąsiadów, ale również atmosferze wewnątrz państwa. Świadectwem tego są szokujące nagrania z początku roku szkolnego w nowopołockim Gimnazjum nr 1, gdzie zamiast uczniowskiego święta zorganizowano wojskową propagandę, a jedyna kobieta, która wzywała do pokoju, została zabrana przez policję. W tej właśnie atosferze Białoruś żyje już od lat.

O tym i innych najważniejszych wiadomościach związanych z Białorusią – w naszym tradycyjnym podsumowaniu „Białoruś po tygodniu”.

Litwa zakończyła budowę ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy z Białorusią.

Długość muru stanowi ponad 500 km. Decyzja o budowie ogrodzenia zapadła po zeszłorocznym napływie imigrantów z Bliskiego Wschodu, którzy nielegalnie wjechali na Litwę przez Białoruś. Władze kraju oskarżyły reżim Łukaszenki o zorganizowanie kryzysu migracyjnego.

Poseł Zgromadzenia Narodowego Białorusi Oleg Gajdukewicz zapowiedział utworzenie partii rządzącej.

Według Gajdukewicza utworzenie partii rządzącej na Białorusi to „perspektywa na najbliższą przyszłość”. „To jest moja opinia jako polityka. Powstanie, gdy tylko zostanie uchwalona ustawa o partiach politycznych – powiedział. Obecnie przeważająca większość posłów Zgromadzenia Narodowego (89 ze 110) jest bezpartyjna.

Ministerstwo Obrony Białorusi oskarżyło ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy o umyślne rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

1 września Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że podczas ćwiczeń „główna uwaga zostanie prawdopodobnie zwrócona na kwestie prowadzenia obrony mobilnej z dalszym przejściem do kontrofensywy i wyzwoleniem terytoriów tymczasowo zajętych przez wroga”.

Ołeksij Gromow, zastępca szefa Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, zwrócił uwagę na to, że osobliwością ćwiczeń jest to, że po raz pierwszy kwestia wyzwolenia czasowo okupowanych terytoriów, przeprowadzenie kontrofensywy i dotarcie do granicy państwowej będą wypracowywane.

Nie wykluczył, że „tzw. terytorium utracone dotyczy pogranicza obwodu wołyńskiego, rówieńskiego i żytomierskiego”.

Na te słowa odpowiedział Walery Rewenko, doradca ministra obrony Białorusi ds. międzynarodowej współpracy wojskowej.

„Przedstawiciel Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy celowo rozpowszechniał nieprawdziwe informacje o zamiarze zajęcia przez Siły Zbrojne Republiki Białorusi części terytorium Ukrainy podczas zbliżających się ćwiczeń dowódczo-sztabowych we wrześniu” – powiedział Rewenko.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Gimnazjum nr 1 w Nowopołocku nie przebiegła zgodnie z planem.

Podczas uroczystości występowały dzieci ubrane w wojskowe mundury, słychać było odgłosy strzałów i krzyki przestraszonych uczniów szkół podstawowych. Wojskowy występ przerwała kobieta, która wyszła przed występującą grupę z uniesionymi rękami i gestem pokoju. Na oczach uczniów i ich rodziców została z miejsca zabrana przez funkcjonariusza policji.

Łukaszenka zażądał od rządu, aby nie importować zboża.

2 września w czasie wizyty w okręgu krupskim Alaksandr Łukaszenka wypowiedział się przeciwko importowi zboża.

„Mamy tu wystarczająco dużo ziemi, aby produkować zboże, karmić drób, świnie, przetwarzać to ziarno na dobrą mieszankę paszową i karmić bydło. Mieć mięso, mleko. Oto prosta arytmetyka”.

Przy tym, kilka dni wcześniej, 26 sierpnia, polityk przyznał, że poprosił Władimira Putina o zarezerwowanie rekordowej ilości zboża dla Białorusi. „Na wszelki wypadek odłóż 500 000 ton zboża. Mówi, nie martw się: sprzedamy milion i po rozsądnych cenach” – zacytował rozmowę z prezydentem Rosji.

Dziennikarka Daria Czulcowa została zwolniona

Daria Czulcowa odsiedziała cały wyrok w sprawie karnej i 3 września została zwolniona z kolonii kobiecej w Homlu.

Dziennikarki Daria Czulcowa i Ekaterina Andrejewa zostały zatrzymane 15 listopada 2020 r. podczas poświęconej pamięci Ramana Bandarenki akcji „Marsz odważnych”, która odbyła się na „Placu Zmian”. Dziennikarki transmitowały na żywo rozpędzenie protestujących. Początkowo skazano je na 15 dni aresztu administracyjnego, ale po tym okresie nie zostały zwolnione.

18 lutego 2021 r. zostały oskarżone na podstawie art. 342 Kodeksu Karnego Republiki Białorusi o organizowanie masowych zamieszek. Sędzia Natalia Buguk skazała dziennikarki na dwa lata więzienia.

Swiatłana Cichanouska przyjęła w swoim gabinecie premierkę Litwy Ingridę Šimonytė

Liderki rozmawiały o tym, jak idą prace nad Wspólnym Gabinetem Przejściowym. Cichanouska zauważyła, że ​​społeczeństwo białoruskie, tak jak poprzednio, kategorycznie nie popiera wojny i jest przeciwne wkroczeniu wojsk białoruskich – tak mówią badania opinii publicznej.

Omówiły również sytuację z wizami Schengen. Cichanouska podkreśliła znaczenie dalszego wydawania wiz Białorusinom oraz rozszerzenie indywidualnych list, aby siły bezpieczeństwa, urzędnicy i pomocnicy reżimu nie mieli możliwości swobodnego podróżowania i zarabiania w Unii Europejskiej. Cichanouska poprosiła o zwrócenie uwagi na białoruskich studentów, z których wielu ma problemy z uzyskaniem wizy przed rozpoczęciem roku akademickiego. Rozważa się możliwość utworzenia międzyresortowej grupy z udziałem przedstawicieli sił demokratycznych do rozwiązywania problemów wizowych i migracyjnych.

Zdjęcie wyróżniające: https://terrazn.by/koluchaja-provoloka/kolyuchaya-provoloka-odnoosnaya-v-belarusi/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *